1 of 3 images
Browning Camping Browning Camping Denali -30 Sleeping Bag, Charcoal/Gray, Regular, 4897911
2 of 3 images
Browning Camping Browning Camping Denali -30 Sleeping Bag, Charcoal/Gray, Regular, 4897911
3 of 3 images
Browning Camping Browning Camping Denali -30 Sleeping Bag, Charcoal/Gray, Regular, 4897911
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
4% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Charcoal/Gray
- Bag Size:
- Regular
- Temperature Rating:
- -30 Celsius
- Zipper Type:
- Right
- Packed Size:
- 19x14 in
- Condition:
- New
Code: 4HT-SI-BRWN07-4897911
MPN: 4897911
UPC: 703438489798
4% Bonus Bucks
$179.99
SP Bucks$7.20
Product Info for Browning Camping Browning Camping Denali -30 Sleeping Bag
Browning Camping Browning Camping Denali -30 Sleeping Bag is part of our large selection of Browning Camping Camping Gear. Make sure you browse the complete collection of Camping Gear from Browning Camping which we present at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Browning Camping Browning Camping Denali -30 Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Browning Camping |
| Color: | Charcoal/Gray |
| Bag Size: | Regular |
| Temperature Rating: | -30 Celsius |
| Bag Shape: | Mummy |
| Zipper Type: | Right |
| Lining Material: | 210T Polyester |
| Insulation: | TechLoft |
| Insulation Weight: | 122 |
| Gender: | Unisex |
| Packed Size: | 19x14 in |
| Weight: | 9.9 lb |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Application: | Travel |
| Fabric/Material: | 210T Nylon |
| Length: | 86 in |
| Width: | 38 in |
| Sleeping Bag Size | Regular |
|---|---|
| Length | 86 in |
| Width | 38 in |
| Weight | 9.9 lb |
Features of Browning Camping Denali -30 Sleeping Bag
- Two-layer construction
- 10 separating zippers
- Internal pocket keeps small items handy
- Insulated chest and zipper baffle
- Compression stuff sack
Package Contents:
- Browning Camping Denali -30 Sleeping Bag