00:23
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Browning Camping Big Horn Tent
1 of 9 images
Browning Camping Big Horn Two-Room Tent, Charcoal/Gray, 15x10ft, 5795008
2 of 9 images
Browning Camping Big Horn Two-Room Tent, Charcoal/Gray, 15x10ft, 5795008
3 of 9 images
Browning Camping Big Horn Two-Room Tent, Charcoal/Gray, 15x10ft, 5795008
4 of 9 images
Browning Camping Big Horn Two-Room Tent, Charcoal/Gray, 15x10ft, 5795008
5 of 9 images
Browning Camping Big Horn Two-Room Tent, Charcoal/Gray, 15x10ft, 5795008
6 of 9 images
Browning Camping Big Horn Two-Room Tent, Charcoal/Gray, 15x10ft, 5795008
7 of 9 images
Browning Camping Big Horn Two-Room Tent, Charcoal/Gray, 15x10ft, 5795008
8 of 9 images
Browning Camping Big Horn Two-Room Tent, Charcoal/Gray, 15x10ft, 5795008
9 of 9 images
Browning Camping Big Horn Two-Room Tent, Charcoal/Gray, 15x10ft, 5795008
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Charcoal/Gray
- Doors:
- 2
- Dimensions:
- 15x10 ft
- Frame Material:
- Steel
- Number of Windows:
- 6
Code: 4HT-TCC-AG10-5795008
MPN: 5795008
UPC: 703438570083
$449.99
SP Bucks$9.00
Product Info for Browning Camping Big Horn Two-Room Tent
Browning Camping Big Horn Two-Room Tent is part of our large variety of Browning Camping Camping Gear. Don't forget to look at full collection of Tents from Browning Camping that we feature at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Browning Camping Big Horn Two-Room Tent:
| Manufacturer: | Browning Camping |
| Color: | Charcoal/Gray |
| Internal Height: | 7.3 in |
| Internal Length: | 15 ft |
| Internal Width: | 10 ft |
| Application: | Camping |
| Floor Area: | 150 sq. ft |
| Weight: | 34 lb |
| Fabric/Material: | 150D Polyester |
| Body Material: | 75D 185T Polyester |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Age Group: | Adults |
| Minimum Weight: | 34.6 lb |
| Tent Poles: | Steel |
| Vestibule Area: | 150 sq. ft |
| Floor Material: | 150D polyester |
| Rain Fly Material: | 75D 185T Polyester |
| Number of Vents: | 8 |
| Doors: | 2 |
| Application: | Camping |
| Tent Type: | Backpacking |
| Dimensions: | 15x10 ft |
| Frame Material: | Steel |
| Number of Windows: | 6 |
Features of Browning Camping Big Horn Two-Room Tent
- Free-standing design with fiberglass poles and steel uprights for extra strength.
- Easy set up with unique hub design. Extra tall center height allows room to stand up.
- Wall divider for two rooms.
- Two large doors allow easy entry into either room individually.
- 150D polyester oxford floor with 2000mm coating.
- 75D 185T polyester fly resists UV damage and stays taut.
- Factory-sealed fly and floor seams provide the best weather protection.
- Extra-large zippers on doors.
- Easy assembly with pole clips that quickly snap over the tent poles.
- Straight sidewalls allow more room for cots.
- Weatherproof fly buckles to tent for maximum adjustability and protection.
- Great ventilation with two doors and six windows.
Package Contents:
- Browning Camping Big Horn Two-Room Tent
- Mesh storage pockets
- Steel stakes
- Guy ropes