1 of 3 images
Browning Alpha LED Flashlight, 2AA, White, 550 Lumen, Burnt Bronze, 3711256
2 of 3 images
Browning Alpha LED Flashlight, 2AA, White, 550 Lumen, Burnt Bronze, 3711256
3 of 3 images
Browning Alpha LED Flashlight, 2AA, White, 550 Lumen, Burnt Bronze, 3711256
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Burnt Bronze
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 36 lumens, 525 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA
Code: BG-FL-FBN-3711256
MPN: 3711256
UPC: 023614990543
List: $69.99Save $5.60
$64.39
SP Bucks$1.29
Product Info for Browning Alpha LED Flashlight
Browning Alpha LED Flashlight is part of our big variety of Browning Lights. You should check out the entire collection of Lights from Browning that we feature at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Browning Alpha LED Flashlight:
| Manufacturer: | Browning |
| Flashlight Application: | Outdoor, Everyday Carry |
| Color: | Burnt Bronze |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 525 lumens, 36 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 48 hours, 1 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 105 yds |
| Length: | 6 in |
| Weight: | 3.7 oz |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA |
Features of Browning Alpha LED Flashlight
- Mode selector button allows user to toggle through light modes
- Turbo, high, low, and stealth modes
- Two AA alkaline batteries included
- Reversible pocket clip
- Tail cap switch with momentary and constant on
- All aluminum body
Package Contents:
- Browning Alpha LED Flashlight