1 of 3 images
Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case, Laredo, 1415048448
2 of 3 images
Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case, Laredo, 1415048448
3 of 3 images
Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case, Laredo, 1415048448
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Laredo
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 50 in
- Width:
- 2 in
- Height:
- 10 in
- Gun Make:
- Browning
Code: BG-GC-1415048448-1415048448
MPN: 1415048448
UPC: 023614965701
List: $159.99Save 34%
$105.79
SP Bucks$2.12
Product Info for Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case
Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case is part of our greater variety of Browning Soft Gun Cases. Remember to explore the full selection of Soft Gun Cases from Browning which we offer at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case:
| Manufacturer: | Browning |
| Color: | Laredo |
| Fabric/Material: | Cotton Canvas w/Leather accents |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 50 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 10 in |
| Fastener/Closure Type: | Heavy-duty YKK double-pull zipper |
| Padding: | Closed Cell Foam |
| Pockets: | One flapped side pocket |
| Gun Make: | Browning |
Features of Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case
- Two-tone olive cotton canvas shell with embossed leather accents
- Heavy-duty YKK double-pull zipper
- Closed cell foam padding
- Rifle model has two flapped side pockets, Shotgun model has one falled side pocket
- Shotgun:50-1/2''(L)x 1-1/4''(D)x 8-1/4''(H)
- Rifle: 50-1/4''(L)x 1-1/4''(D)x 9-1/2''(H)
Package Contents:
- Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case