01:33
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Brickhouse Security 140-Day 4G Magnetic GPS Tracker
1 of 5 images
Brickhouse Security 140-Day Magnetic GPS Tracker, 32.8 oz, G-SparkNanoXB
2 of 5 images
Brickhouse Security 140-Day Magnetic GPS Tracker, 32.8 oz, G-SparkNanoXB
3 of 5 images
Brickhouse Security 140-Day Magnetic GPS Tracker, 32.8 oz, G-SparkNanoXB
4 of 5 images
Brickhouse Security 140-Day Magnetic GPS Tracker, 32.8 oz, G-SparkNanoXB
5 of 5 images
Brickhouse Security 140-Day Magnetic GPS Tracker, 32.8 oz, G-SparkNanoXB
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
- Width:
- 4.75 in
- Height:
- 2.12 in
- Battery Type:
- Lithium-ion Rechargeable, Rechargeable Lithium-Ion Battery
- Condition:
- New
Code: 5UY-SP-QQ6-G-SPARKNANOXB
MPN: G-SparkNanoXB
UPC: 609613888854
List: $79.95Save 10%
$71.99
SP Bucks$1.44
Product Info for Brickhouse Security 140-Day Magnetic GPS Tracker
Brickhouse Security 140-Day Magnetic GPS Tracker belongs to our larger selection of Brickhouse Security Personal Electronics. Make sure you browse the entire selection of Personal Electronics from Brickhouse Security which we supply at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Brickhouse Security 140-Day Magnetic GPS Tracker:
| Manufacturer: | Brickhouse Security |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | ABS/PC |
| Display Type: | Digital |
| Width: | 4.75 in |
| Height: | 2.12 in |
| Battery Type: | Lithium-ion Rechargeable, Rechargeable Lithium-Ion Battery |
| Condition: | New |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 6.37 in |
| Weather Resistance: | Yes |
| Weight: | 32.8 oz |
| Operating Temperature: | -20 - 55 Celsius |
Features of Brickhouse Security 140-Day Magnetic GPS Tracker
- Long-lasting battery that will provide you with up to 4 additional months of tracking with regular use
- 60 Second Updates on your trackers location
- Slap and track option allows you to easily stash the tracker in a container or attach it to a vehicle and begin tracking its whereabouts instantly
- Custom settings options like geofences and alerts so youre notified about whats most important to you, like when your cargo makes an unexpected stop on the road or your teen driver goes over the speed limit
- Waterproof case protects the 140-Day 4G Magnetic GPS Tracker and ensures your location will keep reporting even when exposed to unexpected weather conditions
- Free Smartphone App for Android and iPhone so you can monitor your 140-Day 4G Magnetic GPS Trackers location from anywhere.
- Rapid Track lets you switch to a faster tracking speed when you need more details about what youre tracking
- 4G cellular service functions anywhere in North America, allowing you to track anywhere in the U.S., Canada, and Mexico. Never worry about losing service when crossing borders in North America again!
Package Contents:
- Brickhouse Security 140-Day Magnetic GPS Tracker
- 140-Day Extended Battery
- Magnetic Case
- Wall Charger
- User's Guide
- SIM card included and pre-installed