1 of 4 images
Boyt Harness H52SG Hard Sided Gun Case Black, 52in, 40156
2 of 4 images
Boyt Harness H52SG Hard Sided Gun Case Black, 52in, 40156
3 of 4 images
Boyt Harness H52SG Hard Sided Gun Case Black, 52in, 40156
4 of 4 images
Boyt Harness H52SG Hard Sided Gun Case Black, 52in, 40156
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 52 in
- Width:
- 4.5 in
- Height:
- 11.5 in
- Interior:
- Foam
Code: QB-GB-642U-40156
MPN: 40156
UPC: 617867120057
List: $180.00Save $10.51
$169.49
SP Bucks$3.39
Product Info for Boyt Harness H52SG Hard Sided Single Long Gun Case
Boyt Harness H52SG Hard Sided Single Long Gun Case belongs to our larger collection of Boyt Harness Hard Gun Cases. Make sure to take a look at the full selection of Hard Gun Cases from Boyt Harness that we offer at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Boyt Harness H52SG Hard Sided Single Long Gun Case:
| Manufacturer: | Boyt Harness |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 120D Polypropylene |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 52 in |
| Width: | 4.5 in |
| Height: | 11.5 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 52 in |
| Internal Width: | 4.5 in |
| Weight: | 14.5 lb |
Features of Boyt Harness Hard Sided Gun Case, QB-GB-642U
- Internal dimensions: 52in x 11.5in x 4.5in
- External dimensions: 53.5in x 14in x 5in
- Weight: 13.5 lbs
- Water resistant & dust proof O-ring full length gasket
- Padlock compatible
- All steel powder coated draw latches
- Steel hinge pins
- Fully stackable
- 4-Draw latches
- Collapsible, comfort grip handle
- Carry handle
- No wheels
- Egg crate foam (not customizable)
- Compact dimensions meets most standard airline luggage/TSA requirements
Package Contents:
- Boyt Harness H52SG Hard Sided Single Long Gun Case