1 of 5 images
Boyt Harness H36SG Single Takedown/Tactical Black, Interior 36.5in. x 13.5in. x 4in., 42104
2 of 5 images
Boyt H36SF Single Takedown Gun Case
3 of 5 images
Boyt Harness H36SG Single Takedown Gun Case, Black, Dark Earth
4 of 5 images
Boyt Harness H36SG Single Takedown/Tactical Black, Interior 36.5in. x 13.5in. x 4in., 42104
5 of 5 images
Boyt Harness H36SG Single Takedown/Tactical Black, Interior 36.5in. x 13.5in. x 4in., 42104
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 36.5 in
- Width:
- 13.5 in
- Height:
- 4 in
- Interior:
- Foam
- Condition:
- New
Code: QB-GB-H36SF-42104
MPN: 42104
UPC: 617867118665
List: $162.00Save 14%
$139.79
SP Bucks$2.80
Product Info for Boyt Harness H36SG Single Takedown Gun Case
Boyt Harness H36SG Single Takedown Gun Case belongs to our large selection of Boyt Harness Hard Gun Cases. Remember to look at entire selection of Hard Gun Cases from Boyt Harness which we feature at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Boyt Harness H36SG Single Takedown Gun Case:
| Manufacturer: | Boyt Harness |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 120D Polypropylene |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 36.5 in |
| Width: | 13.5 in |
| Height: | 4 in |
| Interior: | Foam |
| Condition: | New |
Features of Boyt Harness H36SG Single Takedown Gun Case
- Internal dimensions: 36.5? x 13.5? x 4.5?
- External dimensions: 38? x 15.75? x 5?
- made in specialized factories
- Water resistant & dust proof O-ring full length gasket
- Pressure relief valve
- Collapsible, comfort grip handle
- Steel hinge pins
- Fully stackable
- 4 All steel powder coated draw latches
- HIgh-density egg crate foam
- Meets most standard airline luggage/TSA requirements
Package Contents:
- Boyt Harness H36SG Single Takedown Gun Case