1 of 2 images
Boyt Harness H11 Single Handgun/Ammo Hard Side Travel Case 40134
2 of 2 images
Boyt H11 Handgun/Ammo Case
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Handgun
- Length:
- 13 in
- Width:
- 11 in
- Interior:
- Foam
- Additional Features:
- External dimensions 13 x 11 x 6in, Internal dimensions 11 x 8 x 5.25in
- Condition:
- New
Code: QB-GB-40134-40134
MPN: 40134
UPC: 617867112458
List: $60.00Save 12%
$52.64
SP Bucks$1.05
Product Info for Boyt Harness H11 Single Handgun/Accessory/Ammo Case
Boyt Harness H11 Single Handgun/Accessory/Ammo Case belongs to our large variety of Boyt Harness Hard Gun Cases. Make sure you browse the full collection of Hard Gun Cases from Boyt Harness that we provide at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Boyt Harness H11 Single Handgun/Accessory/Ammo Case:
| Manufacturer: | Boyt Harness |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polypropylene |
| Gun Type: | Handgun |
| Length: | 13 in |
| Width: | 11 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 11 in |
| Internal Width: | 8 in |
| Additional Features: | External dimensions 13 x 11 x 6in, Internal dimensions 11 x 8 x 5.25in |
| Condition: | New |
| Weight: | 4.5 lb |
Features of Boyt Harness H 11 Single Handgun/Ammo Case:
- Injection Molded
- All steel powder coated draw latches, field replaceable
- Water proof/dust proof O-ring seal
- Pressure relief valve
- Customizable, high density foam interior
- Purpose built for firearm uses
- Fully stackable
- Padlock compatible
- Collapsible over molded comfort grip handle
- Lifetime warranty
Package Contents:
- Boyt Harness H11 Single Handgun/Accessory/Ammo Case