1 of 3 images
Blackhawk Ultralight 3 Day Assault Pack, Coyote Tan
2 of 3 images
Blackhawk Ultralight 3 Day Assault Pack, Coyote Tan
3 of 3 images
BlackHawk Ultralight 3 Day Assault Pack
Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Capacity:
- 2000 cubic in
- Pack Volume:
- 2000 cubic in
- Color:
- Coyote Tan
- Length:
- 20 in
- Width:
- 13 in
Code: BW-BP4-CCCFAC-603D08CT
MPN: 603D08CT
UPC: 648018139550
List: $199.95Save 15%
$169.99
SP Bucks$3.40
Product Info for BlackHawk Ultralight 3 Day Assault Packs
BlackHawk Ultralight 3 Day Assault Packs belongs to our big collection of BlackHawk Bags, Boxes, & Storage. Remember to take a look at the full variety of Backpacks from BlackHawk that we feature at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for BlackHawk Ultralight 3 Day Assault Packs:
| Manufacturer: | BlackHawk |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Pack Application: | Day Pack |
| Pack Type: | Backpack |
| Capacity: | 2000 cubic in |
| Pack Volume: | 2000 cubic in |
| Color: | Coyote Tan |
| Fabric/Material: | 210/330 Nylon |
| Body Material: | 210/330 Denier Nylon |
| Length: | 20 in |
| Width: | 13 in |
| Pack Loading: | Top |
| Depth/Thickness: | 6 in |
Features of BlackHawk Ultralight 3 Day Assault Pack:
- Constructed with lightweight 210/330 denier and 210 denier high tenacity rip stop nylon
- This pack weighs 2.65 pounds
- Easy access main compartment with front pocket and map pocket
- S.T.R.I.K.E. webbing over entire pack
- Four exterior compression straps
- Padded shoulder straps with D-rings
- Compartments are closed by YKK zipper and sliders with silent pulls
- BlackHawk Hydration reservoir system compatible
- Removable heavy duty waist belt
- Five interior tie down loops
- Hook and loop on front of pack for identification patch attachment
Package Contents:
- BlackHawk Ultralight 3 Day Assault Packs