1 of 3 images
BlackHawk Quick Release Medical Pouch, Coyote Tan 37CL116CT
2 of 3 images
BlackHawk Quick Release Medical Pouch, Black 37CL116BK
3 of 3 images
BlackHawk Quick Release Medical Pouch, Coyote Tan 37CL116CT
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Color
All
Search
List: $49.95
$49.89
SP Bucks$1.00
$69.99
SP Bucks$1.40
Product Info for BlackHawk S.T.R.I.K.E. Quick Release Medical Pouches
BlackHawk S.T.R.I.K.E. Quick Release Medical Pouches is part of our big variety of BlackHawk First Aid. You should definitely look at entire collection of First Aid from BlackHawk that we present at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for BlackHawk S.T.R.I.K.E. Quick Release Medical Pouches:
| Manufacturer: | BlackHawk |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Quantity: | 1 |
| Depth/Thickness: | 3 in |
| Fastener/Closure Type: | Side Release Buckle |
| Width: | 5.5 in |
| Height: | 7 in |
| Fabric/Material: | 500D Nylon |
| Application: | Emergency Medical Technician (EMT) |
| Attachment Type: | MOLLE/PALS |
Features of BlackHawk Quick Release Medical Pouch:
- MOLLE 3700 Series attachment
- Removable medical pouch disconnects quickly from platform
- Side-release buckle for additional security
- Red handle and zipper pulls for medical content identification
- Grommets for drainage
- Internal pocket and elastic straps for stowing critical supplies
- 2.5" x 2.5" loop on front for patch attachment
- Can be configured for belt wear
Package Contents:
- BlackHawk S.T.R.I.K.E. Quick Release Medical Pouches