1 of 2 images
BlackHawk Assault Load-Out Emergency Response Transport Bag w/ Wheels 20LO03BK, NSN-8465-01-517-6319
2 of 2 images
BlackHawk Assault Load-Out Emergency Response Transport Bag w/ Wheels 20LO03BK, NSN-8465-01-517-6319
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 43 in
- Width:
- 15 in
- Depth/Thickness:
- 13 in
- Pack Application:
- General
- Pack Volume:
- 8385 cubic in
- Size:
- One Size
- Gender:
- Unisex
Code: BW-BG-20LO03BK-20LO03BK
MPN: 20LO03BK
UPC: 648018032745
$583.99
SP Bucks$11.68
Product Info for BlackHawk A.L.E.R.T. Bags w/ Wheels
BlackHawk A.L.E.R.T. Bags w/ Wheels belongs to our larger selection of BlackHawk Bags, Boxes, & Storage. Don't forget to take a look at the entire line of Bags, Boxes, & Storage from BlackHawk which we provide at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for BlackHawk A.L.E.R.T. Bags w/ Wheels:
| Manufacturer: | BlackHawk |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 1000D Nylon |
| Length: | 43 in |
| Width: | 15 in |
| Depth/Thickness: | 13 in |
| Pack Application: | General |
| Pack Volume: | 8385 cubic in |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
Features of BlackHawk A.L.E.R.T. Bags w/ Wheels:
- The A.L.E.R.T.™ Bag with Wheels is the ultimate in gear organization and transportation. It’s made of 1,000 denier nylon with reinforced stitching. The internal compartments are customizable, and the bag is easily transported with durable inline skate wheels and reinforced corners and stiffeners on the bottom.
- EASY CARRY A hideaway pull handle, two padded endcap handles and full wraparound carry handles for superior weight supportQUALITY COMPONENTS Heavy-duty, lockable YKK zippers with easy-grip pull tabs offer quick access to contentsMULTIPLE STORAGE OPTIONS Nine internal mesh pouches can be customized as needed to maximize storage spaceSPECS 43”L x 15”W x 13”D; 8,385 cubic inches of storage
Package Contents:
- BlackHawk A.L.E.R.T. Bags w/ Wheels