1 of 5 images
Blackhawk A.L.E.R.T. 5 Bag, Black Color
2 of 5 images
Blackhawk A.L.E.R.T. 5 Bag, Black Color
3 of 5 images
Blackhawk A.L.E.R.T. 5 Bag, Black Color
4 of 5 images
Blackhawk A.L.E.R.T. 5 Bag, Black Color
5 of 5 images
Blackhawk A.L.E.R.T. 5 Bag, Black Color
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 35 in
- Width:
- 21.5 in
- Depth/Thickness:
- 17 in
- Pack Application:
- General
- Size:
- One Size
- Gender:
- Unisex
Code: BW-BG-20LO05BK-20LO05BK
MPN: 20LO05BK
UPC: 648018127656
$1,000.99
SP Bucks$20.02
Product Info for BlackHawk A.L.E.R.T. 5 Bags
BlackHawk A.L.E.R.T. 5 Bags belongs to our large collection of BlackHawk Bags, Boxes, & Storage. You should explore the full variety of Bags, Boxes, & Storage from BlackHawk that we supply at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for BlackHawk A.L.E.R.T. 5 Bags:
| Manufacturer: | BlackHawk |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 1000D Nylon |
| Length: | 35 in |
| Width: | 21.5 in |
| Depth/Thickness: | 17 in |
| Pack Application: | General |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
Features of BlackHawk A.L.E.R.T. 5 Bags:
- The A.L.E.R.T.™ 5 Bag is the largest loadout bag Blackhawk offers. Constructed of 1,000 denier nylon with reinforced stitching, the huge main compartment is fully customizable, and is lined with Coyote Tan material for superior visibility. It's accessible with a large U-shaped, hinge style lid for easy access.
- Hideaway pull handle and durable inline skate wheels; two padded endcap handles for two-person carry; full wraparound carry handles offer superior weight support
- Multiple rows of S.T.R.I.K.E webbing for attaching pouches and other modular accessories
- Heavy-duty, lockable YKK zippers with easy-grip pull tabs offer easy access
- 35in L x 21.5in W x 17in (total); 34in L x 18in W x 14in (main compartment); 29in L x 11in W x 3.5in (external compartment); 9, 684 cubic inches of storage
Package Contents:
- Blackhawk A.L.E.R.T. 5 Bags