1 of 2 images
BlackHawk 3-Day Assault Back Pack w/Silent Buckle, Black, Size 131
2 of 2 images
BlackHawk 3-Day Assault Pack Coyote Tan
Tap Tap to Zoom
Product Info for BlackHawk 3-Day Assault Back Pack
BlackHawk 3-Day Assault Back Pack is part of our larger variety of BlackHawk Bags, Boxes, & Storage. Remember to explore the entire line of Backpacks from BlackHawk which we offer at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for BlackHawk 3-Day Assault Back Pack:
| Manufacturer: | BlackHawk |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Pack Application: | Tactical |
| Pack Type: | Daypack |
| Capacity: | 2000 cubic in |
| Pack Volume: | 2000 cubic in |
| Hydration Bladder Capacity: | 100 oz |
| Hydration Compatible: | Yes |
| Fabric/Material: | 1000D Nylon |
| Body Material: | 210/330 Denier Nylon |
| Age Group: | Adults |
| Width: | 13 in |
| Height: | 20 in |
| Style: | Assault |
| Pack Loading: | Top |
| General Application: | Tactical |
| Depth/Thickness: | 6 in |
Features of BlackHawk 3-Day Assault Back Pack
- Convenient: Main compartment offers easy access with front pocket and map pocket
- Hydration: Special compartment accommodates 100 oz. hydration reservoir (sold separately)
- Versatile: Four adjustable external compression straps adjust to various loadouts; five internal tie-down loops secure gear as needed
Package Contents:
- BlackHawk 3-Day Assault Back Pack

