05:23
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Black Diamond Mega and Beta Overview
1 of 3 images
Black Diamond Mega Light Tent - 4 Person, Distance Blue, One Size, BD8102194029ALL1
2 of 3 images
Black Diamond Mega Light Tent - 4 Person, Distance Blue, One Size, BD8102194029ALL1
3 of 3 images
Black Diamond Mega Light Tent - 4 Person, Distance Blue, One Size, BD8102194029ALL1
Tap Tap to Zoom
Product Videos
In Stock
2 Models AvailableCondition
All
Search
List: $499.95Save 20%
$399.96
SP Bucks$8.00
List: $499.95Save 20%
$399.96
SP Bucks$8.00
Product Info for Black Diamond Mega Light Tent - 4 Person
Black Diamond Mega Light Tent - 4 Person is part of our large selection of Black Diamond Camping Gear. You should look at entire line of Tents from Black Diamond which we feature at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Black Diamond Mega Light Tent - 4 Person:
| Manufacturer: | Black Diamond |
| Color: | Distance Blue |
| Weight: | 2.3 lb |
| Seasonal/Temperature Use: | 4 Season |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Packed Size: | 27 x 15 x 5 in / 68 x 38 x 12 cm |
| Age Group: | Adults |
| Max Length: | 86 in |
| Max Width: | 86 in |
| Application: | Camping |
| Application: | Camping |
| Weight Range: | 2 - 2.9 lb |
| Tent Type: | Shelters & Tarp Tents |
Features of Black Diamond Mega Light 4 Tent - 4 Person:
- 30% lighter than the Megamid
- Packs down 50% smaller than the regular Megamid
- Comes standard with the CF (Carbon Fiber) Megamid Pole & PoleLink Converter
- Includes pole
Package Contents:
- Black Diamond Mega Light Tent - 4 Person