1 of 1 images
Black Diamond Fitzroy Tent
Tap Tap to Zoom
Blazin' Deal
Bonus Bucks
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
Bonus Bucks
Condition
All
Search
List: $1,369.95Save 31%
$939.49
$1,369.95
SP Bucks$315.09
Product Info for Black Diamond Fitzroy Tent
Black Diamond Fitzroy Tent is part of our larger selection of Black Diamond Camping Gear. Don't forget to browse the complete variety of Tents from Black Diamond which we present at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Black Diamond Fitzroy Tent:
| Manufacturer: | Black Diamond |
| Color: | Yellow |
| Internal Height: | 40 in |
| Sleep Capacity: | 2-Person |
| Floor Area: | 36 sq ft / 3.34 sq m |
| Weight: | 6.25 lb |
| Packed Size: | 5 x 19 in / 13 x 48 cm |
| Seasonal/Temperature Use: | 4 Season |
| Age Group: | Adults |
| Tent Poles: | 4 |
| Vestibule Area: | 6 sq ft / 0.6 sq m |
| Max Length: | 93 in |
| Max Width: | 60 in |
| Floor Material: | ToddTex Fabric |
| Rain Fly Material: | Silicone Treated Nylon Rip-stop |
| Doors: | 2 |
| Application: | Backpacking, Mountaineering, Camping |
| Additional Features: | Seam Taped |
| Application: | Camping, Backpacking, Mountaineering |
| Fabric/Material: | ToddTex Single-Wall |
| Weight Range: | 5 - 6.9 lb |
| Tent Type: | Mountaineering |
Features of Black Diamond Fitzroy Tent
- Double doors with internal mesh panels
- Pole-supported door awnings over zippered vents
- Four interior mesh pockets
- ToddTex single-wall fabric
Package Contents:
- Black Diamond Fitzroy Tent