1 of 3 images
Black Diamond Big Wall Hooped Bivy-long BD810209YELOLNG1
2 of 3 images
Black Diamond Big Wall Hooped Bivy-long BD810209YELOLNG1
3 of 3 images
Black Diamond Big Wall Hooped Bivy
Tap Tap to Zoom
Blazin' Deal
Bonus Bucks
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
Bonus Bucks
Condition
All
Search
List: $419.95Save 30%
$295.49
$419.95
SP Bucks$54.59
Product Info for Black Diamond Big Wall Hooped Bivy
Black Diamond Big Wall Hooped Bivy is part of our large selection of Black Diamond Camping Gear. Don't forget to take a look at the entire variety of Tents from Black Diamond which we provide at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Black Diamond Big Wall Hooped Bivy:
| Manufacturer: | Black Diamond |
| Color: | Yellow |
| Sleep Capacity: | 1-Person |
| Floor Area: | 24 sq ft / 2.2 sq m (Long) |
| Weight: | 1.9 lb |
| Packed Size: | 6 x 13 in / 15 x 33 cm (Long) |
| Body Material: | ToddTex |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Age Group: | Adults |
| Minimum Weight: | 1 lb |
| Tent Footprint: | Not Included |
| Max Length: | 99 in |
| Max Width: | 35 in |
| Application: | Mountaineering, Camping |
| Additional Features: | Seam Taped |
| Application: | Camping, Mountaineering |
| Fabric/Material: | ToddTex Single-Wall |
| Weight Range: | 1 - 1.9 lb |
| Tent Type: | Bivy Sacks |
Features of Black Diamond Big Wall Hooped Bivy
- Sewn-in flexible wire creates air space
- Dual-sided zipper and mesh covered opening
- RF welded tie-in point for secure anchoring
- ToddTex single-wall fabric
- Taped seams
Package Contents:
- Black Diamond Big Wall Hooped Bivy