1 of 7 images
Big Agnes Wolverine 20 Sleeping Bag, Cherry Tomato/Tangelo, BYWL25
2 of 7 images
Big Agnes Wolverine 20 Sleeping Bag, Cherry Tomato/Tangelo, BYWL25
3 of 7 images
Big Agnes Wolverine 20 Sleeping Bag, Cherry Tomato/Tangelo, BYWL25
4 of 7 images
Big Agnes Wolverine 20 Sleeping Bag, Cherry Tomato/Tangelo, BYWL25
5 of 7 images
Big Agnes Wolverine 20 Sleeping Bag, Cherry Tomato/Tangelo, BYWL25
6 of 7 images
Big Agnes Wolverine 20 Sleeping Bag, Cherry Tomato/Tangelo, BYWL25
7 of 7 images
Big Agnes Wolverine 20 Sleeping Bag, Cherry Tomato/Tangelo, BYWL25
Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Free Two Day Shipping
Select Two-Day Shipping and use coupon code 2DAYAIRClick to Copy Coupon Code during checkout to get a free shipping upgrade if eligible!
- Color:
- Cherry Tomato/Tangelo
Code: 2BG-SBK-BA25SB-BYWL25
MPN: BYWL25
UPC: 841487150273
Free Two Day Shipping
$129.95
SP Bucks$2.60
Product Info for Big Agnes Wolverine 20 Sleeping Bag
Big Agnes Wolverine 20 Sleeping Bag belongs to our larger collection of Big Agnes Camping Gear. You should definitely have a look at the entire selection of Camping Gear from Big Agnes that we offer at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Big Agnes Wolverine 20 Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Big Agnes |
| Color: | Cherry Tomato/Tangelo |
| Fabric/Material: | Recycled Polyester |
| Age Group: | Kids |
| Packed Size: | 9x11 in |
| Weight: | 2.25 lb |
| Foot Girth: | 37 in |
| Shoulder Girth: | 54 in |
| Hip Girth: | 50 in |
| Lining Material: | Recycled Polyester |
Features of Big Agnes Wolverine 20 Sleeping Bag
- Big Agnes Padlok Sleep System Bags are designed to attach easily to your sleeping pad, allowing you to comfortably roll around inside without rolling off your pad sleeping pad sold separately
- Increased insulating performance with sculpted contour allows the bag to drape around the body and feel more like your bed at home
- REM Storage Sleeve - Integrated pad sleeve that doubles as storage sack so it can never get lost
- Comfortable fit with contoured hood that follows the shape of your head
- Easily uncinch the hood with one hand using low-profile cordlock
- Seal out drafts by cinching insulated tube along upper hood opening
- Recycled Fireline Core Eco synthetic insulation keeps cold at bay even when wet
- Insulated zipper and draft collar lock in warmth and increase thermal efficiency
- Integrated pad sleeve accommodates any length pad that is 20in wide
- REM Storage Sleeve ideal for long term storage, and smaller stuff sack for active use
Package Contents:
- Big Agnes Wolverine 20 Sleeping Bag
- REM Storage Sleeve
- Stuff sack