1 of 7 images
Big Agnes Accessory Wall Sage Canyon Shelter Plus, Prairie Sand, TWALLSCSP26
2 of 7 images
Big Agnes Accessory Wall Sage Canyon Shelter Plus, Prairie Sand, One Size, TWALLSCSP25
3 of 7 images
Big Agnes Accessory Wall Sage Canyon Shelter Plus, Prairie Sand, TWALLSCSP26
4 of 7 images
Big Agnes Accessory Wall Sage Canyon Shelter Plus, Prairie Sand, TWALLSCSP26
5 of 7 images
Big Agnes Accessory Wall Sage Canyon Shelter Plus, Prairie Sand, One Size, TWALLSCSP25
6 of 7 images
Big Agnes Accessory Wall Sage Canyon Shelter Plus, Prairie Sand, One Size, TWALLSCSP25
7 of 7 images
Big Agnes Accessory Wall Sage Canyon Shelter Plus, Prairie Sand, One Size, TWALLSCSP25
Tap Tap to Zoom
New Product
We’ve just added this new product to Shoptics. Be the first to get it!
- Color:
- Prairie Sand
- Weight:
- 11 oz
- Internal Height:
- 59 in
- Internal Width:
- 115 in
- Max Length:
- 82 in
- Max Width:
- 115 in
- Internal Length:
- 82 in
- Size:
- One Size
- Max Height:
- 59 in
Code: 2BG-CGS-BA00AW-TWALLSCSP26
MPN: TWALLSCSP26
UPC: 841487153809
$49.95
SP Bucks$1.00
Product Info for Big Agnes Accessory Wall Sage Canyon Shelter Plus
Big Agnes Accessory Wall Sage Canyon Shelter Plus is part of our greater collection of Big Agnes Camping Gear. Make sure to have a look at the entire variety of Tents from Big Agnes which we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Big Agnes Accessory Wall Sage Canyon Shelter Plus:
| Manufacturer: | Big Agnes |
| Color: | Prairie Sand |
| Weight: | 11 oz |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Internal Height: | 59 in |
| Internal Width: | 115 in |
| Packed Size: | 8.5x13 in |
| Body Material: | Polyester |
| Age Group: | Adults |
| Max Length: | 82 in |
| Max Width: | 115 in |
| Internal Length: | 82 in |
| Application: | Camping |
| Size: | One Size |
| Fabric/Material: | Polyester with 1500mm waterproof polyurethane coating |
| Max Height: | 59 in |
Features of Big Agnes Accessory Wall Sage Canyon Shelter Plus
- Accessory Wall attaches to any side of the Sage Canyon Shelter Plus with toggles to block prevailing wind or sun
- Provides full coverage on side openings, partial coverage on larger front and back openings
- Use as a vertical wall, stake out away from shelter for more coverage, or set up awning-style using guy lines or accessory poles (sold separately)
- Add up to four accessory walls for additional privacy
- Compatible with Sage Canyon Shelter Plus, not Sage Canyon Shelter or Sage Canyon Shelter Deluxe
Package Contents:
- Big Agnes Accessory Wall Sage Canyon Shelter Plus