1 of 1 images
Berkley Lightning Rod Trout, Ultra Light, Moderate, 8ft, 1429050
Tap Tap to Zoom
- Length:
- 8ft
- Rod Action:
- Moderate
- Power:
- Ultra Light
- Number of Sections:
- 2 Pieces
- Line Weight:
- 2 - 6 lbs
- Guides:
- 10 + TIP
Code: BRK-F3-BR0779-1429050
MPN: 1429050
UPC: 028632769683
$61.99
SP Bucks$1.24
Product Info for Berkley Lightning Rod Trout
Berkley Lightning Rod Trout belongs to our large selection of Berkley Fishing Gear. Make sure you check out the full line of Fishing Gear from Berkley that we offer at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Berkley Lightning Rod Trout:
| Manufacturer: | Berkley |
| Rod Type: | Spinning |
| Length: | 8ft |
| Rod Action: | Moderate |
| Power: | Ultra Light |
| Number of Sections: | 2 Pieces |
| Line Weight: | 2 - 6 lbs |
| Lure Weight: | 1/32 - 1/4 oz |
| Water Type: | Freshwater |
| Handle Type: | C |
| Rod Material: | Composite |
| Handle Material: | Rubber Cork |
| Guides: | 10 + TIP |
| Reel Seat: | Graphite |
| Tackle Weight: | 1/32 - 1/4 oz |
Features of Berkley Lightning Rod Trout
- 24-Ton Multi Modulus Carbon Composite Blank Construction
- Blank Designed for Light Line and Dough Baits
- Stainless Steel Guides with Aluminum Oxide Inserts
- Double Up Locking Reel Seat
- Rubberized Cork Wrapped Full Handles
Package Contents:
- Berkley Lightning Rod Trout