1 of 1 images
Battle Steel Level III+ Special Threat Armor Plate, Green Tip Protection, 10 x 12in, Shooters Cut, Multi-Curve, BS3+MC1012
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 12 in
- Width:
- 10 in
- Fabric/Material:
- Silicon Carbide Ceramic/Polyethylene
- Threat Level:
- Level III+
- Armor Cut:
- Shooters
- Weight:
- 4.5 lb
- Thickness:
- 0.9 in
- Coating:
- Polyurea
- Armor Curve:
- Multi-Curved
- Plate Dimension:
- 10 X 12
- Plate Application:
- Front or Back
Code: 5HZ-BP-BSA-BS3-MC1012-BS3-MC1012
MPN: BS3+MC1012
UPC: 685650835747
List: $253.99Save 25%
$189.99
SP Bucks$3.80
Product Info for Battle Steel Level III+ Special Threat Armor Plate
Battle Steel Level III+ Special Threat Armor Plate is part of our larger selection of Battle Steel Armor Plates. You should definitely have a look at the full collection of Armor Plates from Battle Steel that we have at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Battle Steel Level III+ Special Threat Armor Plate:
| Manufacturer: | Battle Steel |
| Color: | Black |
| Length: | 12 in |
| Width: | 10 in |
| Fabric/Material: | Silicon Carbide Ceramic/Polyethylene |
| Threat Level: | Level III+ |
| Armor Cut: | Shooters |
| Weight: | 4.5 lb |
| Thickness: | 0.9 in |
| Coating: | Polyurea |
| Armor Curve: | Multi-Curved |
| Plate Dimension: | 10 X 12 |
| Plate Application: | Front or Back |
Features of Battle Steel Level III+ Special Threat Armor Plate
- Level III+ Special Threat, tested and certified
- MULTI-HIT CAPABLE, All Handgun, Shotgun, 5.56mm 62gr M855 & M80 7.62mm 149gr Ammunition
Package Contents:
- Battle Steel Level III+ Special Threat Armor Plate