1 of 1 images
Battle Steel Ballistic & Stab Armor Plat, Level IIIA, 10x12, Shooters Cut, Black, BS103011
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Quantity:
- 1
- Width:
- 10 in
- Height:
- 12 in
- Threat Level:
- Level IIIA
- Armor Cut:
- Shooters
- Thickness:
- 0.8 in
- Armor Curve:
- Single-Curved
- Plate Dimension:
- 10x12
- Plate Application:
- Front and Back
Code: 5HZ-BP-BSA-BS103011-BS103011
MPN: BS103011
UPC: 685650836201
List: $89.99Save 16%
$75.99
SP Bucks$1.52
Product Info for Battle Steel Ballistic & Stab Armor Plate
Battle Steel Ballistic & Stab Armor Plate is part of our massive selection of Battle Steel Armor Plates. Remember to take a look at the entire collection of Armor Plates from Battle Steel which we provide at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Battle Steel Ballistic & Stab Armor Plate:
| Manufacturer: | Battle Steel |
| Color: | Black |
| Quantity: | 1 |
| Width: | 10 in |
| Height: | 12 in |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Armor Cut: | Shooters |
| Thickness: | 0.8 in |
| Armor Curve: | Single-Curved |
| Plate Dimension: | 10x12 |
| Plate Application: | Front and Back |
Package Contents:
- Battle Steel Ballistic & Stab Armor Plate