1 of 3 images
Battle Steel Level III Ballistic Shield, 30in x 20in, BS-FABSIII
2 of 3 images
Battle Steel Ballistic Shield - Level Iii - 30 X 20 - BS-FABSIII
3 of 3 images
Battle Steel Ballistic Shield - Level Iii - 30 X 20 - BS-FABSIII
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Quantity:
- 1
- Length:
- 30 in
- Width:
- 20 in
- Fabric/Material:
- Polyethylene
- Weight:
- 14 lb
- Thickness:
- 25 mm
- Coating:
- Polyurea
Code: 5HZ-BP-BSA-KZ-732898-BS-FABSIII
MPN: BS-FABSIII
UPC: 685650835938
List: $1,239.00Save 15%
$1,059.00
SP Bucks$21.18
Product Info for Battle Steel Level III Ballistic Shield
Battle Steel Level III Ballistic Shield belongs to our big selection of Battle Steel Armor Plates. Be sure to explore the full selection of Armor Plates from Battle Steel that we supply at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Battle Steel Level III Ballistic Shield:
| Manufacturer: | Battle Steel |
| Color: | Black |
| Quantity: | 1 |
| Length: | 30 in |
| Width: | 20 in |
| Fabric/Material: | Polyethylene |
| Weight: | 14 lb |
| Thickness: | 25 mm |
| Coating: | Polyurea |
Features of Battle Steel Level III Ballistic Shield
- Tested TO NIJ Level 3, Rifle Calibers, M193 5.56mm, 7.62x39, M80 7.62x51.
Package Contents:
- Battle Steel Level III Ballistic Shield