1 of 8 images
Barronett Blinds Pentagon Hunting Blinds, Bloodtrail Backwoods, 4-Person, PT550BW
2 of 8 images
Barronett Blinds Pentagon Hunting Blind, Backwoods Camouflage PT550BW
3 of 8 images
Barronett Blinds Pentagon Hunting Blind, Backwoods Camouflage PT550BW
4 of 8 images
Barronett Blinds Pentagon Hunting Blind, Backwoods Camouflage PT550BW
5 of 8 images
Barronett Blinds Pentagon Hunting Blind, Backwoods Camouflage PT550BW
6 of 8 images
Barronett Blinds Pentagon Hunting Blind, Backwoods Camouflage PT550BW
7 of 8 images
Barronett Blinds Pentagon Hunting Blind, Backwoods Camouflage PT550BW
8 of 8 images
Barronett Blinds Pentagon Hunting Blind, Backwoods Camouflage PT550BW
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Backwoods Camouflage
- Length:
- 96 in
- Height:
- 72 in
- Age Group:
- Adults
- Floor Area:
- 140x70 in, 140x70 in
- Width:
- 96 in
Code: 298-HB-PT550BW-PT550BW
MPN: PT550BW
UPC: 012642003455
List: $249.99Save 10%
$224.49
SP Bucks$4.49
Product Info for Barronett Blinds Pentagon Hunting Blinds
Barronett Blinds Pentagon Hunting Blinds belongs to our greater variety of Barronett Blinds Hunting Gear. Don't forget to check out the complete selection of Hunting Blinds from Barronett Blinds which we supply at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Barronett Blinds Pentagon Hunting Blinds:
| Manufacturer: | Barronett Blinds |
| Color: | Backwoods Camouflage |
| Fabric/Material: | 150 Denier Polyester |
| Hunting Blind Type: | Box Blind |
| Length: | 96 in |
| Height: | 72 in |
| Age Group: | Adults |
| Floor Area: | 140x70 in, 140x70 in |
| Width: | 96 in |
Features of Barronett Blinds Pentagon Duty Hunting Blinds:
- 5-sided design creates 70% more room than a comparable 4-sided blind but sets up just as easy
- Low profile windows offer more options
- Replaceable shoot-through mesh for broad-head use and ports for firearm hunting
- Durable framework with 10mm fiberglass poles and lightweight die-cast aluminum hubs
- Water-resistant, tightly-woven, HD 150 denier fabric with a black interior coating
- Rear peek windows for additional viewing
- Includes backpack carry bag, ground stakes and tie-down ropes
Package Contents:
- Barronett Blinds Pentagon Hunting Blinds
- Backpack Carry Bag
- Ground Stakes
- Tie-Down Ropes