1 of 11 images
Barronett Blinds Ox 5 Hunting Blind, Bloodtrail Backwoods, 4-Person, BX550BW
2 of 11 images
Barronett Blinds Ox 5 Hub Blind, Backwoods Camo, BX550BW
3 of 11 images
Barronett Blinds Ox 5 Hub Blind, Backwoods Camo, BX550BW
4 of 11 images
Barronett Blinds Ox 5 Hub Blind, Backwoods Camo, BX550BW
5 of 11 images
Barronett Blinds Ox 5 Hub Blind, Backwoods Camo, BX550BW
6 of 11 images
Barronett Blinds Ox 5 Hub Blind, Backwoods Camo, BX550BW
7 of 11 images
Barronett Blinds Ox 5 Hub Blind, Backwoods Camo, BX550BW
8 of 11 images
Barronett Blinds Ox 5 Hub Blind, Backwoods Camo, BX550BW
9 of 11 images
Barronett Blinds Ox 5 Hub Blind, Backwoods Camo, BX550BW
10 of 11 images
Barronett Blinds Ox 5 Hub Blind, Backwoods Camo, BX550BW
11 of 11 images
Barronett Blinds Ox 5 Hub Blind, Backwoods Camo, BX550BW
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Backwoods Camo
- Length:
- 91 in
- Height:
- 72 in
- Additional Features:
- 4 person
- Age Group:
- Adults
- Floor Area:
- 41.5 sq. ft
- Width:
- 96 in
- Depth/Thickness:
- 96 in
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: 298-HB-FVOX-BX550BW
MPN: BX550BW
UPC: 012642004605
List: $369.99
$369.49
SP Bucks$7.39
Product Info for Barronett Blinds Ox 5 Hunting Blind
Barronett Blinds Ox 5 Hunting Blind is part of our big variety of Barronett Blinds Hunting Gear. Remember to explore the entire collection of Hunting Blinds from Barronett Blinds which we have at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Barronett Blinds Ox 5 Hunting Blind:
| Manufacturer: | Barronett Blinds |
| Color: | Backwoods Camo |
| Fabric/Material: | OxHide 2 Layer |
| Hunting Blind Type: | Ground Blind |
| Length: | 91 in |
| Height: | 72 in |
| Additional Features: | 4 person |
| Age Group: | Adults |
| Floor Area: | 41.5 sq. ft |
| Weight: | 33 lb |
| Width: | 96 in |
| Depth/Thickness: | 96 in |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
Features of Barronett Blinds Ox 5 Hunting Blind
- 5-sided design creates 70% more room than a comparable 4-sided blind but sets up just as easy
- Durable OxHide 2-layer fabric
- Silent and fully-adjustable panoramic shooting windows
- Durable framework with 10mm fiberglass poles and lightweight die-cast aluminum hubs
- Brush holders for optional added concealment
- Rear peek windows for additional viewing
- Includes backpack carry bag with gear pocket and chair holder
- Includes heavy-duty ground stakes and tie-down ropes
Package Contents:
- Barronett Blinds Ox 5 Hunting Blind
- Backpack carry bag with gear pocket and chair holder
- (x12) Heavy-duty Ground Stakes
- Tie-down Ropes