1 of 9 images
Barronett Blinds Big Cat Hunting Blind, Bloodtrail Backwoods, 3-Person, BC350BW
2 of 9 images
Barronett Blinds Big Cat Hunting Blind, Backwoods Camouflage BC350BW
3 of 9 images
Barronett Blinds Big Cat Hunting Blind, Backwoods Camouflage BC350BW
4 of 9 images
Barronett Blinds Big Cat Hunting Blind, Backwoods Camouflage BC350BW
5 of 9 images
Barronett Blinds Big Cat Hunting Blind, Backwoods Camouflage BC350BW
6 of 9 images
Barronett Blinds Big Cat Hunting Blind, Backwoods Camouflage BC350BW
7 of 9 images
Barronett Blinds Big Cat Hunting Blind, Backwoods Camouflage BC350BW
8 of 9 images
Barronett Blinds Big Cat Hunting Blind, Backwoods Camouflage BC350BW
9 of 9 images
Barronett Blinds Big Cat Hunting Blind, Backwoods Camouflage BC350BW
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Backwoods Camouflage
- Height:
- 80 in
- Age Group:
- Adults
- Floor Area:
- 70x70 in
- Width:
- 90 in
- Depth/Thickness:
- 90 in
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: 298-HB-DFCT-BC350BW
MPN: BC350BW
UPC: 012642002557
List: $279.99Save 11%
$249.49
SP Bucks$4.99
Product Info for Barronett Blinds Big Cat Hunting Blind
Barronett Blinds Big Cat Hunting Blind belongs to our massive selection of Barronett Blinds Hunting Gear. You should look at full collection of Hunting Blinds from Barronett Blinds which we offer at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Barronett Blinds Big Cat Hunting Blind:
| Manufacturer: | Barronett Blinds |
| Color: | Backwoods Camouflage |
| Fabric/Material: | HD 150 Denier |
| Hunting Blind Type: | Ground Blind |
| Height: | 80 in |
| Age Group: | Adults |
| Floor Area: | 70x70 in |
| Weight: | 20 lb |
| Width: | 90 in |
| Depth/Thickness: | 90 in |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
Features of Barronett Blinds Big Cat Hunting Blind
- 80" tall for standing shots
- Zipperless low profile windows for noise-free adjustment
- Replaceable shoot-through mesh for broadhead use and ports for firearm hunting
- Water-resistant, tightly-woven, HD 150 denier fabric with a black interior coating
- Durable framework with 10mm fiberglass poles and lightweight die-cast aluminum hubs
- Includes backpack carry bag, ground stakes and tie-down ropes
Package Contents:
- Barronett Blinds Big Cat Hunting Blind
- Backpack Carry Bag
- (x12) Ground Stakes
- Tie-down Ropes