1 of 7 images
Ballista BL33 Spincast Reel, 3.6x1, 6+1, Ambidextrous, BAL-RE-02
2 of 7 images
Ballista BL33 Spincast Reel, 3.6x1, 6+1, Ambidextrous, BAL-RE-02
3 of 7 images
Ballista BL33 Spincast Reel, 3.6x1, 6+1, Ambidextrous, BAL-RE-02
4 of 7 images
Ballista BL33 Spincast Reel, 3.6x1, 6+1, Ambidextrous, BAL-RE-02
5 of 7 images
Ballista BL33 Spincast Reel, 3.6x1, 6+1, Ambidextrous, BAL-RE-02
6 of 7 images
Ballista BL33 Spincast Reel, 3.6x1, 6+1, Ambidextrous, BAL-RE-02
7 of 7 images
Ballista BL33 Spincast Reel, 3.6x1, 6+1, Ambidextrous, BAL-RE-02
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Hand:
- Ambidextrous
- Gear Ratio:
- 3.6:1
- Bearing Count:
- 6+1
- Reel Size:
- 8 oz
- Color:
- Stainless Steel
Code: 6BG-F4-BAAY65-BAL-RE-02
MPN: BAL-RE-02
UPC: 196852114566
12% Bonus Bucks
List: $74.95Save 27%
$54.95
SP Bucks$6.59
Product Info for Ballista BL33 Spincast Reel
Ballista BL33 Spincast Reel belongs to our big collection of Ballista Fishing Gear. Make sure you look into the complete range of Fishing Gear from Ballista that we offer at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Ballista BL33 Spincast Reel:
| Manufacturer: | Ballista |
| Reel Type: | Spincasting |
| Water Type: | Saltwater, Freshwater |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gear Ratio: | 3.6:1 |
| Bearing Count: | 6+1 |
| Reel Size: | 8 oz |
| Mono Capacity: | 50lbs/45yds |
| Spool Material: | Aluminum |
| Color: | Stainless Steel |
| Dimensions: | 4.25 x 2.5 x 2.75 in |
| Weight: | 8 oz |
Features of Ballista BL33 Spincast Reel
- Fast gear clearance, and timely adjust the clearance of large and small gears to the minimum, which will effectively extend the service life of gears
- Aluminum alloy front cover, stainless steel inner cover, rear cover adopts reinforced plastic steel raw materials, the strength is comparable to metal. It is more portable and durable
- Soft rubber handle can easily swap left and right hands
- Reel can be used with casting rod, in slingshot fishing and bowfishing
- The internal gears are made of die-cast alloy material and have a smooth feel
- Corrosion resistant materials are used throughout the exterior exposed area
Package Contents:
- Ballista BL33 Spincast Reel