1 of 9 images
Ballista BL25 Spincast Reel, 3.3x1, 1+1, Ambidextrous, BAL-RE-01
2 of 9 images
Ballista BL25 Spincast Reel, 3.3x1, 1+1, Ambidextrous, BAL-RE-01
3 of 9 images
Ballista BL25 Spincast Reel, 3.3x1, 1+1, Ambidextrous, BAL-RE-01
4 of 9 images
Ballista BL25 Spincast Reel, 3.3x1, 1+1, Ambidextrous, BAL-RE-01
5 of 9 images
Ballista BL25 Spincast Reel, 3.3x1, 1+1, Ambidextrous, BAL-RE-01
6 of 9 images
Ballista BL25 Spincast Reel, 3.3x1, 1+1, Ambidextrous, BAL-RE-01
7 of 9 images
Ballista BL25 Spincast Reel, 3.3x1, 1+1, Ambidextrous, BAL-RE-01
8 of 9 images
Ballista BL25 Spincast Reel, 3.3x1, 1+1, Ambidextrous, BAL-RE-01
9 of 9 images
Ballista BL25 Spincast Reel, 3.3x1, 1+1, Ambidextrous, BAL-RE-01
Tap Tap to Zoom
- Hand:
- Ambidextrous
- Gear Ratio:
- 3.3:1
- Bearing Count:
- 1+1
- Reel Size:
- 9.8 oz
- Color:
- Stainless Steel
Code: 6BG-F4-BAAY64-BAL-RE-01
MPN: BAL-RE-01
UPC: 195893133079
List: $39.95Save 12%
$34.99
SP Bucks$0.70
Product Info for Ballista BL25 Spincast Reel
Ballista BL25 Spincast Reel belongs to our greater variety of Ballista Fishing Gear. Make sure to browse the complete collection of Fishing Gear from Ballista that we have at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Ballista BL25 Spincast Reel:
| Manufacturer: | Ballista |
| Reel Type: | Spincasting |
| Water Type: | Saltwater, Freshwater |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gear Ratio: | 3.3:1 |
| Bearing Count: | 1+1 |
| Reel Size: | 9.8 oz |
| Mono Capacity: | 50lbs/40yds |
| Color: | Stainless Steel |
| Weight: | 9.8 oz |
Features of Ballista BL25 Spincast Reel
- Left and right hands wheel rocker can easily swap
- Stainless steel double-handed counterbalanced rocker arm
- Reel can be used in bowfishing, with slingshot fishing and casting rod
- The internal gears are made of die-cast alloy material and have a smooth feel
- Corrosion resistant materials are used throughout the exterior exposed area
Package Contents:
- Ballista BL25 Spincast Reel