1 of 7 images
ATN PVS14-HPT Night Vision Monocular, 40 FOV, Black, Gen 2 High Performance White Phosphor, NVMPPVS14HPW
2 of 7 images
ATN PVS14-HPT Night Vision Monocular, 40 FOV, Black, Gen 2 High Performance White Phosphor, NVMPPVS14HPW
3 of 7 images
ATN PVS14-HPT Night Vision Monocular, 40 FOV, Black, Gen 2 High Performance White Phosphor, NVMPPVS14HPW
4 of 7 images
ATN PVS14-HPT Night Vision Monocular, 40 FOV, Black, Gen 2 High Performance White Phosphor, NVMPPVS14HPW
5 of 7 images
ATN PVS14-HPT Night Vision Monocular, 40 FOV, Black, Gen 2 High Performance White Phosphor, NVMPPVS14HPW
6 of 7 images
ATN PVS14-HPT Night Vision Monocular, 40 FOV, Black, Gen 2 High Performance White Phosphor, NVMPPVS14HPW
7 of 7 images
ATN PVS14-HPT Night Vision Monocular, 40 FOV, Black, Gen 2 High Performance White Phosphor, NVMPPVS14HPW
Tap Tap to Zoom
Documents
- Night Vision Generation:
- 2
- Weight:
- 0.78 lb
- Color:
- Black
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
Code: AT-NVN-ATPV3-NVMPPVS14HPW
MPN: NVMPPVS14HPW
UPC: 658175124283
List: $3,329.00Save $140.00
$3,189.00
SP Bucks$63.78
Product Info for ATN PVS14-HPT Night Vision Monocular, 40 FOV
ATN PVS14-HPT Night Vision Monocular, 40 FOV belongs to our larger selection of ATN Optics. Make sure to explore the full variety of Night Vision Optics from ATN that we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for ATN PVS14-HPT Night Vision Monocular, 40 FOV:
| Manufacturer: | ATN |
| Night Vision Generation: | 2 |
| Weight: | 0.78 lb |
| Magnification: | 1 x |
| Color: | Black |
| Length: | 114 mm |
| Battery Life: | 50 hours |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Width: | 57 mm |
Features of ATN PVS14-HPT Night Vision Monocular, 40 FOV
- Mil-Std-810
- Lightweight
- Brightness Control
- Bright Light Cut-Off
- Waterproof
- Handheld Or Headmounted As Single Eye Goggle
Package Contents:
- ATN PVS14-HPT Night Vision Monocular, 40 FOV
- Instruction Manual
- Lens Tissue
- Soft Carrying Case
- Neck Cord
- Eyecup
- 1x Lithium Battery (AA)
- Sacrificial Filter
- Head Mount Assembly
- Demist Shield