1 of 8 images
ATN PVS14-3WHPT 1x27mm Night Vision Monocular, Gen 3, White Phospher, High-Performance, Auto-Gated/Thin-Filmed, Black, NVMPPVS143WHP
2 of 8 images
ATN PVS14-3WHPT 1x27mm Night Vision Monocular, Gen 3, White Phospher, High-Performance, Auto-Gated/Thin-Filmed, Black, NVMPPVS143WHP
3 of 8 images
ATN PVS14-3WHPT 1x27mm Night Vision Monocular, Gen 3, White Phospher, High-Performance, Auto-Gated/Thin-Filmed, Black, NVMPPVS143WHP
4 of 8 images
ATN PVS14-3WHPT 1x27mm Night Vision Monocular, Gen 3, White Phospher, High-Performance, Auto-Gated/Thin-Filmed, Black, NVMPPVS143WHP
5 of 8 images
ATN PVS14-3WHPT 1x27mm Night Vision Monocular, Gen 3, White Phospher, High-Performance, Auto-Gated/Thin-Filmed, Black, NVMPPVS143WHP
6 of 8 images
ATN PVS14-3WHPT 1x27mm Night Vision Monocular, Gen 3, White Phospher, High-Performance, Auto-Gated/Thin-Filmed, Black, NVMPPVS143WHP
7 of 8 images
ATN PVS14-3WHPT 1x27mm Night Vision Monocular, Gen 3, White Phospher, High-Performance, Auto-Gated/Thin-Filmed, Black, NVMPPVS143WHP
8 of 8 images
ATN PVS14-3WHPT 1x27mm Night Vision Monocular, Gen 3, White Phospher, High-Performance, Auto-Gated/Thin-Filmed, Black, NVMPPVS143WHP
Tap Tap to Zoom
- Night Vision Generation:
- 3
- Image Intensifier Tube:
- Autogated, Unfilmed
- System/Lens Resolution:
- 64 - 72 lp/mm
- Diopter Adjustment Range:
- -5 - 2 dpt
- Weight:
- 0.78 lb
- Additional Features:
- USA Gen 3, White Phospher, High-Performance, Auto-Gated/Thin-Filmed
- Condition:
- New
- Color:
- Black
- Operating Temperature:
- -40 - 55 Celsius
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
Code: AT-NVN-PVS144-NVMPPVS143WHP
MPN: NVMPPVS143WHP
UPC: 658175120100
$6,459.00
SP Bucks$129.18
Product Info for ATN PVS14-3WHPT 1x27mm Night Vision Monocular
ATN PVS14-3WHPT 1x27mm Night Vision Monocular belongs to our greater selection of ATN Optics. Don't forget to check out the full collection of Night Vision Optics from ATN that we feature at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for ATN PVS14-3WHPT 1x27mm Night Vision Monocular:
| Manufacturer: | ATN |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Image Intensifier Tube: | Unfilmed, Autogated |
| System/Lens Resolution: | 64 - 72 lp/mm |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 2 dpt |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Weight: | 0.78 lb |
| Additional Features: | USA Gen 3, White Phospher, High-Performance, Auto-Gated/Thin-Filmed |
| Condition: | New |
| Magnification: | 1 x |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Length: | 4.5 in |
| Focus Range: | 0.25 yds to infinity |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Exit Pupil: | 25 mm |
| Optical Coating: | Proshield |
| Battery Life: | 50 hours |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Operating Temperature: | -40 - 55 Celsius |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Battery Quantity: | 1 |
Features of ATN PVS14-3WHPT 1x27mm Night Vision Monoculars
- MIL-STD-810
- Lightweight
- Brightness control
- Bright light cut-off
- Waterproof
- Handheld or head-mounted as single eye goggle
Package Contents:
- ATN PVS14-3WHPT 1x27mm Night Vision Monoculars
- Instruction Manual
- Lens Tissue
- Soft Carrying Case 1
- One AA Type Battery
- Sacrificial Filter
- Neck Cord
- Head Mount Assembly 1
- Demist Shield