00:11
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
ATN OTS-XLT 160 2-8x19mm Thermal Viewer
1 of 11 images
ATN OTS-XLT 2-8x Thermal Viewer, 19mm, 160x120, Black, TIMNOXL119X
2 of 11 images
ATN OTS-XLT 2-8x Thermal Viewer, 19mm, 160x120, Black, TIMNOXL119X
3 of 11 images
ATN OTS-XLT 2-8x Thermal Viewer, 19mm, 160x120, Black, TIMNOXL119X
4 of 11 images
ATN OTS-XLT 2-8x Thermal Viewer, 19mm, 160x120, Black, TIMNOXL119X
5 of 11 images
ATN OTS-XLT 2-8x Thermal Viewer, 19mm, 160x120, Black, TIMNOXL119X
6 of 11 images
ATN OTS-XLT 2-8x Thermal Viewer, 19mm, 160x120, Black, TIMNOXL119X
7 of 11 images
ATN OTS-XLT 2-8x Thermal Viewer, 19mm, 160x120, Black, TIMNOXL119X
8 of 11 images
ATN OTS-XLT 2-8x Thermal Viewer, 19mm, 160x120, Black, TIMNOXL119X
9 of 11 images
ATN OTS-XLT 2-8x Thermal Viewer, 19mm, 160x120, Black, TIMNOXL119X
10 of 11 images
ATN OTS-XLT 2-8x Thermal Viewer, 19mm, 160x120, Black, TIMNOXL119X
11 of 11 images
ATN OTS-XLT 2-8x Thermal Viewer, 19mm, 160x120, Black, TIMNOXL119X
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Customer Reviews
Helpful Positive Review
I just got this monocular in January. I don’t hunt deer after Jan. first due to fawns in the does. But I have taken this Monocular out a couple of times, and just walking through the woods with it makes a big difference. Deer that I would have walked...
Read More...
2/2 found this helpful
Read More...
- Magnification:
- 2 - 8 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 120x160 pixels
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Condition:
- Factory DEMO
- Included Accessories:
- Standard
Code: AT-THM-TVO1-TIMNOXLT119X-DEMO
MPN: TIMNOXLT119X-DEMO
Final Sale
List: $697.20Save 25%
$519.99
SP Bucks$10.40
Product Info for ATN OTS-XLT 160 2-8x19mm Thermal Viewer
ATN OTS-XLT 160 2-8x19mm Thermal Viewer belongs to our greater variety of ATN Optics. Remember to look into the complete range of Thermal Imaging Optics from ATN that we supply at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for ATN OTS-XLT 160 2-8x19mm Thermal Viewer:
| Manufacturer: | ATN |
| Magnification: | 2 - 8 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 120x160 pixels |
| Field of View, Angle: | 6.2 - 8.2 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Width: | 2.63 in |
| Length: | 6.85 in |
| Height: | 2.08 in |
| Battery Life: | 10 hours |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 370 g |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Condition: | Factory DEMO |
| Operating Temperature: | -4 - 131 Fahrenheit |
| Thermal Sensitivity: | 17um |
| Sensor Resolution: | 160x120 pixels |
| Additional Features: | ATN Obsidian Core LT |
| Included Accessories: | Standard |
Features of ATN OTS-XLT 160 2-8x19mm Thermal Viewer:
- Sensor: 160x120 pixels;
- Core: ATN Obsidian Core LT;
- Micro Display: 720x540 pixels;
- Charging: USB, type C;
- Video Record Resolution: 720x576 pixels;
- Internal Storage: 8 GB;
- Human Detection Range: 670 meters;
- Human Recognition Range: 335 meters;
- Human Identification Range: 170 meters
Package Contents:
- ATN OTS-XLT 160 2-8x19mm Thermal Viewer
- USB-C Cable
- Soft Carrying Case