1 of 5 images
ATN ODIN LT 640, 2-8x25mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle, Black, TIMNODN625X
2 of 5 images
ATN ODIN LT 640, 2-8x25mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle, Black, TIMNODN625X
3 of 5 images
ATN ODIN LT 640, 2-8x25mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle, Black, TIMNODN625X
4 of 5 images
ATN ODIN LT 640, 2-8x25mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle, Black, TIMNODN625X
5 of 5 images
ATN ODIN LT 640, 2-8x25mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle, Black, TIMNODN625X
Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 2 - 8 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 1280x960 pixels
- Refresh Rate:
- 60 Hz
Code: AT-THM-AN26-TIMNODN625X
MPN: TIMNODN625X
UPC: 658175123729
List: $2,995.00Save 10%
$2,695.00
SP Bucks$53.90
Product Info for ATN ODIN LT 640, 2-8x25mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle
ATN ODIN LT 640, 2-8x25mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle belongs to our big collection of ATN Optics. You should definitely check out the full selection of Thermal Imaging Optics from ATN which we supply at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for ATN ODIN LT 640, 2-8x25mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle:
| Manufacturer: | ATN |
| Magnification: | 2 - 8 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 1280x960 pixels |
| Field of View, Angle: | 176 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Width: | 1.81 in |
| Length: | 2.8 in |
| Height: | 5.16 in |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Battery Type: | CR123A |
| Weight: | 285 g |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Operating Temperature: | -20 - 120 Fahrenheit |
| Range of Detection: | 1250 m |
| Sensor Resolution: | 640x480 pixels |
| Battery Quantity: | 1 |
| Reticle: | Multiple Patterns & Color Options |
Features of ATN ODIN LT 640, 2-8x25mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle
- ATN obsidian lt core
- USB c port in optional
- Rechargeable battery
- Step zoom
- Ergonomic design
- Light weight
Package Contents:
- ATN ODIN LT 640, 2-8x25mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle