1 of 3 images
ATN ODIN LT 640, 1-4x19mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle, Black, TIMNODN619X
2 of 3 images
ATN ODIN LT 640, 1-4x19mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle, Black, TIMNODN619X
3 of 3 images
ATN ODIN LT 640, 1-4x19mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle, Black, TIMNODN619X
Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 1 - 4 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 1280x960 pixels
- Refresh Rate:
- 60 Hz
Code: AT-THM-AN25-TIMNODN619X
MPN: TIMNODN619X
UPC: 658175123712
Final Sale
List: $2,795.00Save 31%
$1,919.00
SP Bucks$38.38
Buy Together and Save
SP Bucks$39.82
Product Info for ATN ODIN LT 640, 1-4x19mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle
ATN ODIN LT 640, 1-4x19mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle belongs to our massive selection of ATN Optics. Don't forget to look into the full variety of Thermal Imaging Optics from ATN which we have at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for ATN ODIN LT 640, 1-4x19mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle:
| Manufacturer: | ATN |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 1280x960 pixels |
| Field of View, Angle: | 23.2 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Width: | 1.81 in |
| Length: | 2.8 in |
| Height: | 5.16 in |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Battery Type: | CR123A |
| Weight: | 285 g |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Operating Temperature: | -20 - 120 Fahrenheit |
| Range of Detection: | 715 m |
| Sensor Resolution: | 640x480 pixels |
| Battery Quantity: | 1 |
| Reticle: | Multiple Patterns & Color Options |
Features of ATN ODIN LT 640, 1-4x19mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle
- ATN obsidian lt core
- USB c port in optional
- Rechargeable battery
- Step zoom
- Ergonomic design
- Light weight
Package Contents:
- ATN ODIN LT 640, 1-4x19mm Compact Thermal Viewer Sensor, Multiple Patterns & Color Options Reticle