00:24
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
ATN ODIN LT
1 of 7 images
ATN ODIN LT 320 2-4X Compact Thermal Monocular, Black, TIMNODN319X
2 of 7 images
ATN ODIN LT 320 2-4X Compact Thermal Monocular, Black, TIMNODN319X
3 of 7 images
ATN ODIN LT 320 2-4X Compact Thermal Monocular, Black, TIMNODN319X
4 of 7 images
ATN ODIN LT 320 2-4X Compact Thermal Monocular, Black, TIMNODN319X
5 of 7 images
ATN ODIN LT 320 2-4X Compact Thermal Monocular, Black, TIMNODN319X
6 of 7 images
ATN ODIN LT 320 2-4X Compact Thermal Monocular, Black, TIMNODN319X
7 of 7 images
ATN ODIN LT 320 2-4X Compact Thermal Monocular, Black, TIMNODN319X
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Magnification:
- 2 - 4 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 240x320 pixels
- Refresh Rate:
- 60 Hz
- Condition:
- New
Code: AT-THM-ODN1-TIMNODN319X
MPN: TIMNODN319X
UPC: 658175121855
On Sale
List: $1,599.00Save 33%
$1,069.00
SP Bucks$21.38
Product Info for ATN ODIN LT 320 2-4x19mm Compact Thermal Monocular
ATN ODIN LT 320 2-4x19mm Compact Thermal Monocular belongs to our larger collection of ATN Optics. You should definitely look at complete line of Thermal Imaging Optics from ATN which we provide at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for ATN ODIN LT 320 2-4x19mm Compact Thermal Monocular:
| Manufacturer: | ATN |
| Magnification: | 2 - 4 x |
| Color: | Black |
| Field of View, Linear: | 8.7 - 11.6 ft at 100 yds |
| Resolution: | 240x320 pixels |
| Field of View, Angle: | 8.7 - 11.6 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Width: | 2.8 in |
| Length: | 5.16 in |
| Height: | 1.81 in |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Battery Type: | CR123A, Lithium |
| Weight: | 285 g |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Lens Material: | Germanium |
| Operating Temperature: | -20 - 120 Fahrenheit |
| Thermal Sensitivity: | 50mK |
| Minimum Focus Distance: | 3 ft |
| Temperature Detection Range: | -20 - 120 Celsius |
| Battery Quantity: | 1 |
Features of ATN ODIN LT 320 2-4x19mm Compact Thermal Monocular:
- Ergonomic Design . This Compact Thermal Monocular fits in one hand and is easily manipulated, giving the user versatility and easy access to the menu.
- Display. The Hi-Res 1280x960 display will provide clear and vivid images of the scene being observed.
- Head/Helmet Mount. This Compact Thermal Monocular can be: Hand held, Helmet or Head mounted for long term comfortable observation of the scene.
- Light Weight. Light weight and Ergonomic this is one tool you'll want at all times!
Package Contents:
- ATN ODIN LT 320 2-4x19mm Compact Thermal Monocular
- Soft Carrying Case