1 of 15 images
ATN PS31-3 Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular BNVD 51 FOV - Gen 3 Auto-Gated, P43 Green Phosphor IIT, Black, NVGOPS31530
2 of 15 images
ATN PS31-3 Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular BNVD 51 FOV - Gen 3 Auto-Gated, P43 Green Phosphor IIT, Black, NVGOPS31530
3 of 15 images
ATN Auto-Gated, Green Phosphor 1x, Night Vision Goggles, Gen 3, 58-60 lp/mm, Black, NVGOPS31530
4 of 15 images
ATN PS31-3 Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular BNVD 51 FOV - Gen 3 Auto-Gated, P43 Green Phosphor IIT, Black, NVGOPS31530
5 of 15 images
ATN PS31-3 Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular BNVD 51 FOV - Gen 3 Auto-Gated, P43 Green Phosphor IIT, Black, NVGOPS31530
6 of 15 images
ATN PS31-3 Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular BNVD 51 FOV - Gen 3 Auto-Gated, P43 Green Phosphor IIT, Black, NVGOPS31530
7 of 15 images
ATN PS31-3 Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular BNVD 51 FOV - Gen 3 Auto-Gated, P43 Green Phosphor IIT, Black, NVGOPS31530
8 of 15 images
ATN PS31-3 Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular BNVD 51 FOV - Gen 3 Auto-Gated, P43 Green Phosphor IIT, Black, NVGOPS31530
9 of 15 images
ATN PS31-3 Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular BNVD 51 FOV - Gen 3 Auto-Gated, P43 Green Phosphor IIT, Black, NVGOPS31530
10 of 15 images
ATN PS31-3 Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular BNVD 51 FOV - Gen 3 Auto-Gated, P43 Green Phosphor IIT, Black, NVGOPS31530
11 of 15 images
ATN PS31-3 Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular BNVD 51 FOV - Gen 3 Auto-Gated, P43 Green Phosphor IIT, Black, NVGOPS31530
12 of 15 images
ATN PS31-3 Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular BNVD 51 FOV - Gen 3 Auto-Gated, P43 Green Phosphor IIT, Black, NVGOPS31530
13 of 15 images
ATN PS31-3 Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular BNVD 51 FOV - Gen 3 Auto-Gated, P43 Green Phosphor IIT, Black, NVGOPS31530
14 of 15 images
ATN PS31-3 Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular BNVD 51 FOV - Gen 3 Auto-Gated, P43 Green Phosphor IIT, Black, NVGOPS31530
15 of 15 images
ATN PS31-3 Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular BNVD 51 FOV - Gen 3 Auto-Gated, P43 Green Phosphor IIT, Black, NVGOPS31530
Tap Tap to Zoom
- Night Vision Generation:
- 3
- Image Intensifier Tube:
- GEN 3 Alpha
- Image Intensifier Color:
- Green Phosphor
- Magnification:
- 1 x
- Color:
- Black
Code: AT-NVG-NVGOPS31530-NVGOPS31530
MPN: NVGOPS31530
UPC: 658175125204
List: $9,195.00Save $346.00
$8,849.00
SP Bucks$176.98
Product Info for ATN Auto-Gated, Green Phosphor 1x, Night Vision Goggles
ATN Auto-Gated, Green Phosphor 1x, Night Vision Goggles belongs to our greater variety of ATN Optics. You should definitely check out the complete variety of Night Vision Optics from ATN which we feature at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for ATN Auto-Gated, Green Phosphor 1x, Night Vision Goggles:
| Manufacturer: | ATN |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Image Intensifier Tube: | GEN 3 Alpha |
| Image Intensifier Color: | Green Phosphor |
| Length: | 4.4 in |
| Weight: | 1.28 lb |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Color: | Black |
| Focus Range: | 0.25 yds to infinity |
| Field of View, Angle: | 51 degrees |
| Battery Type: | CR123 |
| Water Resistance Level: | IP65 |
| System/Lens Resolution: | 58 - 60 lp/mm |
Features of ATN PS31-3 Gen 3 51 FOV Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular
- Comfortable flip-up headgear
- Lightweight and Compact
- Waterproof
- Battery pack (optional)
Package Contents:
- ATN Auto-Gated, Green Phosphor 1x, Night Vision Goggles