1 of 7 images
ATN LRF 3000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular, Army Brown, BN1042LRF3k
2 of 7 images
ATN LRF 3000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular, Army Brown, BN1042LRF3k
3 of 7 images
ATN LRF 3000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular, Army Brown, BN1042LRF3k
4 of 7 images
ATN LRF 3000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular, Army Brown, BN1042LRF3k
5 of 7 images
ATN LRF 3000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular, Army Brown, BN1042LRF3k
6 of 7 images
ATN LRF 3000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular, Army Brown, BN1042LRF3k
7 of 7 images
ATN LRF 3000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular, Army Brown, BN1042LRF3k
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Army Brown
Code: AT-RFB-BN02-BN1042LRF3K
MPN: BN1042LRF3k
UPC: 658175123798
List: $589.00Save 17%
$489.49
SP Bucks$9.79
Product Info for ATN LRF 3000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular
ATN LRF 3000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular belongs to our massive collection of . You should browse the full line of from ATN that we offer at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for ATN LRF 3000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular:
| Manufacturer: | ATN |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Color: | Army Brown |
| Maximum Range: | 3000 m |
| Rangefinder Application: | Shooting, Hunting |
| Battery Type: | CR2 |
| Weight: | 25.6 oz |
| Width: | 5.1 in |
| Length: | 5.7 in |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Optical Coating: | Multi Layer Coating |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 3.3 mm |
| Interpupillary Distance: | 55 - 73 mm |
| Accuracy: | +/- 1 yds |
| Wavelength: | 905 nm |
| Minimum Range: | 5 m |
| Fabric/Material: | ABS Plastic, Rubber |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Close Focus: | 5 ft |
| Package Type: | Box |
| Finish: | Matte |
| Binoculars Focus System: | Fixed/No Focus |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
Features of ATN LRF 3000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular
- 10x magnification provides ample power for precise target identification
- All in one binocular and advanced rangefinder
- Enhanced oled red display provides brighter image and color quality
- Prosheild and everlight anti-reflection lens coatings for maximum light transmission and optical clarity
- Bix ballistic information exchange
- Free downloadable laser ballistic app for your smartphone, ios and android
- Rubber armor for added protection and improved grip
- Shockproof: rugged construction withstands recoil and impact
Package Contents:
- ATN LRF 3000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular
- Batteries
- Cleaning Cloth
- Lens Cap