1 of 8 images
ATN LRF 2000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular, Army Brown, BN1042LRF2k
2 of 8 images
ATN LRF 2000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular & ATN Extended Power 20,000 mAh Battery Kit
3 of 8 images
ATN LRF 2000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular, Army Brown, BN1042LRF2k
4 of 8 images
ATN LRF 2000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular, Army Brown, BN1042LRF2k
5 of 8 images
ATN LRF 2000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular, Army Brown, BN1042LRF2k
6 of 8 images
ATN LRF 2000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular, Army Brown, BN1042LRF2k
7 of 8 images
ATN LRF 2000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular, Army Brown, BN1042LRF2k
8 of 8 images
ATN LRF 2000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular, Army Brown, BN1042LRF2k
Tap Tap to Zoom
Documents
2 Models Available
Included Accessories
All
Search
$479.00
SP Bucks$9.58
$578.00
SP Bucks$11.56
Product Info for ATN LRF 2000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular
ATN LRF 2000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular belongs to our massive selection of . You should definitely explore the complete line of from ATN which we have at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for ATN LRF 2000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular:
| Manufacturer: | ATN |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Color: | Army Brown |
| Maximum Range: | 2000 m |
| Rangefinder Application: | Shooting, Hunting |
| Battery Type: | CR2 |
| Weight: | 25.6 oz |
| Width: | 5.1 in |
| Length: | 5.7 in |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Optical Coating: | Multi Layer Coating |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 3.3 mm |
| Interpupillary Distance: | 55 - 73 mm |
| Accuracy: | +/- 1 yds |
| Wavelength: | 905 nm |
| Condition: | New |
| Binoculars Focus System: | Fixed/No Focus |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Minimum Range: | 2 m |
| Fabric/Material: | ABS Plastic, Rubber |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Prism System: | Roof |
| Close Focus: | 5 ft |
| Prism Material: | BAK-4 |
Features of ATN LRF 2000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular
- 10x magnification provides ample power for precise target identification
- All in one binocular and advanced rangefinder
- Enhanced oled red display provides brighter image and color quality
- Prosheild and everlight anti-reflection lens coatings for maximum light transmission and optical clarity
- Bix ballistic information exchange
- Free downloadable laser ballistic app for your smartphone, ios and android
- Rubber armor for added protection and improved grip
- Shockproof: rugged construction withstands recoil and impact
Package Contents:
- ATN LRF 2000 10x42mm Roof Ballistics Laser Rangefinding Binocular
- Batteries
- Cleaning Cloth
- Lens Cap