1 of 1 images
ATN IR940 Covert IR Illuminator With Adjustable Mount, Black, ACMUIR940
Tap Tap to Zoom
In Stock
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $142.00Save $12.01
$129.99
SP Bucks$2.60
List: $142.00Save 25%
$105.99
SP Bucks$2.12
Product Info for ATN IR940 Covert IR Illuminator With Adjustable Mount
ATN IR940 Covert IR Illuminator With Adjustable Mount belongs to our big selection of ATN Optics. You should look into the entire range of Optics Accessories from ATN that we have at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for ATN IR940 Covert IR Illuminator With Adjustable Mount:
| Manufacturer: | ATN |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hard Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminium |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Quantity: | 1 |
| Length: | 1.9 in |
| Width: | 5.9 in |
| Height: | 1.9 in |
| Weight: | 0.41 lb |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
Features of ATN IR940 Covert IR Illuminator With Adjustable Mount
- Constructed using aircraft grade aluminium
- Waterproof to ipx-8 standard
- Adjustable picatinny mount included
- One year warranty
Package Contents:
- ATN IR940 Covert IR Illuminator With Adjustable Mount