00:23
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
ATN BinoX-4T Thermal Binoculars
1 of 11 images
ATN Binox-4T 640-1-10x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4641L
2 of 11 images
ATN Binox-4T 640-1-10x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4641L
3 of 11 images
ATN Binox-4T 640-1-10x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4641L
4 of 11 images
ATN Binox-4T 640-1-10x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4641L
5 of 11 images
ATN Binox-4T 640-1-10x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4641L
6 of 11 images
ATN Binox-4T 640-1-10x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4641L
7 of 11 images
ATN Binox-4T 640-1-10x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4641L
8 of 11 images
ATN Binox-4T 640-1-10x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4641L
9 of 11 images
ATN Binox-4T 640-1-10x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4641L
10 of 11 images
ATN Binox-4T 640-1-10x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4641L
11 of 11 images
ATN Binox-4T 640-1-10x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4641L
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
- Weight:
- 2.5 lb
Code: AT-THB-BIN4T110-TIBNBX4641L
MPN: TIBNBX4641L
UPC: 658175115649
List: $4,399.00Save $270.00
$4,129.00
SP Bucks$82.58
Product Info for ATN Binox 4T 640 1-10x Thermal Binocular
ATN Binox 4T 640 1-10x Thermal Binocular is part of our massive variety of ATN Optics. You should explore the full variety of Thermal Imaging Optics from ATN that we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for ATN Binox 4T 640 1-10x Thermal Binocular:
| Manufacturer: | ATN |
| Color: | Black |
| Battery Life: | 16 hours |
| Battery Type: | 18650 |
| Resolution: | 640x480 pixels |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Battery Quantity: | 2 |
| Weight: | 2.5 lb |
| Magnification Type: | Variable |
| Width: | 5.03 in |
| Field of View, Angle: | 32x25 degrees |
| Focus Range: | 10 ft to infinity |
| Height: | 2.63 in |
| Eye Relief: | 10 - 30 mm |
| Length: | 9.44 in |
Features of ATN Binox 4T 640 1-10x Thermal Binocular:
- Ultra-sensitive next gen sensor
- Black hot/white hot and color viewing modes
- Record video onto internal SD card
- Built-in laser rangefinder 1000 Y/M w/ IR illuminator - works day or night
- Ballistic Information Exchange (BIX): transmit data from binoculars to ATN SMART devices for instant calculations or to the Laser Ballistics app to view required adjustments and make them yourself
- Dual Wi-Fi streaming
- Built-in IR illuminator for night vision compatibility
- 16+ hours of runtime on internal lithium battery
- 60-70 mm Interpupillary adjustment range
- Weather resistant
- E-compass
- Smooth zoom
- Full HD Video Rec
Package Contents:
- ATN Binox 4T 640 1-10x Thermal Binocular
- Soft carrying case 2
- Neck strap
- USB-C cable
- Lens cover
- Lens tissue