00:23
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
ATN BinoX-4T Thermal Binoculars
1 of 11 images
ATN Binox-4T 384-1.25-5x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4381L
2 of 11 images
ATN Binox-4T 384-1.25-5x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4381L
3 of 11 images
ATN Binox-4T 384-1.25-5x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4381L
4 of 11 images
ATN Binox-4T 384-1.25-5x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4381L
5 of 11 images
ATN Binox-4T 384-1.25-5x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4381L
6 of 11 images
ATN Binox-4T 384-1.25-5x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4381L
7 of 11 images
ATN Binox-4T 384-1.25-5x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4381L
8 of 11 images
ATN Binox-4T 384-1.25-5x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4381L
9 of 11 images
ATN Binox-4T 384-1.25-5x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4381L
10 of 11 images
ATN Binox-4T 384-1.25-5x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4381L
11 of 11 images
ATN Binox-4T 384-1.25-5x Thermal Binocular, Black / Grey, TIBNBX4381L
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black/Grey
- Included Accessories:
- Lens Cover, Lens tissue, Neck Strap, Soft Carrying Case, USB-C Cable
- Condition:
- New
- Weight:
- 1.75 lb
- Additional Features:
- Smooth zoom and Smartphone controlling thru iOS or Android Apps
Code: AT-THB-BIN4T384-TIBNBX4381L
MPN: TIBNBX4381L
UPC: 658175115618
List: $2,799.00Save $180.00
$2,619.00
SP Bucks$52.38
Product Info for ATN Binox 4T 384 1.25-5x19mm Thermal Binoculars
ATN Binox 4T 384 1.25-5x19mm Thermal Binoculars is part of our larger selection of ATN Optics. Don't forget to take a look at the entire collection of Thermal Imaging Optics from ATN that we offer at everyday low prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for ATN Binox 4T 384 1.25-5x19mm Thermal Binoculars:
| Manufacturer: | ATN |
| Color: | Black/Grey |
| Battery Life: | 16+ hours |
| Battery Type: | Internal Rechargeable |
| Resolution: | 384x288 pixels |
| Magnification: | 1.25 - 5 x |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Minimum Focus Distance: | 10 ft |
| Water Resistance Level: | IP64 |
| Included Accessories: | Neck Strap, Lens Cover, Soft Carrying Case, Lens tissue, USB-C Cable |
| Condition: | New |
| Weight: | 1.75 lb |
| Additional Features: | Smooth zoom and Smartphone controlling thru iOS or Android Apps |
| Finish: | Matte |
| Operating Temperature: | -40 - 55 Celsius |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Magnification Type: | Variable |
| Image Stabilizer Type: | Electronic |
| Eyepiece Lens Material: | Glass |
| Eyepiece Lens Type: | Glass |
| Height: | 2.5 in |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Close Focus: | 15 m |
| Compass: | Yes |
| Image Stabilizer: | Yes |
| Eye Relief: | 10 - 30 mm |
| Interpupillary Distance: | 60 - 70 mm |
| Focus Range: | 10 m to Infinity |
| Weather Resistance: | Yes |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Field of View, Angle: | 12.5 - 16 degrees |
| Package Type: | Box |
| Zoom: | Yes |
| Individual Diopter: | Yes |
| Length: | 8.2 in |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Housing/Frame Material: | Plastic |
| Range Finding Reticle: | Yes |
Features of ATN Binox-4T 384-1.25-5x Thermal Binoculars:
- VIDEO RECORD: Record and Share your moments with a press of a button. Video files are stored on an internal micro SD card.
- BALLISTIC INFORMATION EXCHANGE: BIX (Ballistic Information Exchange) tech allows ATNs SMART HD devices to communicate and exchange information.
- DUAL STREAM VIDEO: Obsidian IV Dual Core T not only Streams Video at HD resolution but can simultaneously Record to the SD card inside.
- BUILT-IN IR ILLUMINATOR: When you have friends or team members with Night Vision that need help looking at the right spot to see the target.
- ULTRA LOW POWER CONSUMPTION: The new internal lithium Ion battery will keep you hunting late into the evening or those early morning hours, with an incredible 16+ hrs of run time. Saving you money on buying multiple reusable or one-time use batteries.
- INTERPUPILLARY ADJUSTMENT: Like your standard binoculars, ATN's binoculars are designed with comfortable eye relief and interpupillary adjustment so anyone can use these digital binoculars comfortably.
- Built-In Laser Rangefinder
Package Contents:
- ATN Binox-4T 384-1.25-5x Thermal Binocular