00:46
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Athlon Optics 505003 Talos 850Y 6x Magnification Rangefinder Features
1 of 4 images
Athlon Optics Talos Gen II 800 Yard Golf Rangefinders, Tan, 505003
2 of 4 images
Athlon Optics Talos Gen II 800 Yard Golf Rangefinders, Tan, 505003
3 of 4 images
Athlon Optics Talos Gen II 800 Yard Golf Rangefinders, Tan, 505003
4 of 4 images
Athlon Optics Talos Gen II 800 Yard Golf Rangefinders, Tan, 505003
Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Yards
- Color:
- Tan
Code: 28W-RF-ATH228-505003
MPN: 505003
UPC: 813869022935
List: $249.99Save 25%
$186.99
SP Bucks$3.74
Product Info for Athlon Optics Talos Gen II 800 Yard Golf Rangefinders
Athlon Optics Talos Gen II 800 Yard Golf Rangefinders belongs to our large collection of Athlon Optics Optics. You should definitely take a look at the full variety of Rangefinders from Athlon Optics that we supply at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Athlon Optics Talos Gen II 800 Yard Golf Rangefinders:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 14 mm |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 800 yds |
| Weight: | 4.75 oz |
| Width: | 1.4 in |
| Measurement System: | Yards |
| Length: | 3.8 in |
| Color: | Tan |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Minimum Range: | 800 yds |
| Optical Coating: | Fully Multicoated |
| Rangefinder Application: | Golfing |
| Power: | 3 volts |
Features of Athlon Optics Talos Gen II 800 Yard Golf Rangefinders
- Tripod Adaptable
- Scan Mode
- Dual Units of Measurement of Distance (Y/M)
- Angle Compensation Mode
- Diopter Adjustment
- Fully Multi-Coated
- Nitrogen Purged
- Water Proof
- Rubber Armor
Package Contents:
- Athlon Optics Talos Gen II 800 Yard Golf Rangefinders