1 of 4 images
Athlon Optics Midas CF29 29mm Tube Carbon Fiber Tripod, Black/Tan, 706008
2 of 4 images
Athlon Optics Midas CF29 29mm Tube Carbon Fiber Tripod, Black/Tan, 706008
3 of 4 images
Athlon Optics Midas CF29 29mm Tube Carbon Fiber Tripod, Black/Tan, 706008
4 of 4 images
Athlon Optics Midas CF29 29mm Tube Carbon Fiber Tripod, Black/Tan, 706008
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
10% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Carbon Fiber
- Tripod Head Type:
- Ball
- Height:
- 65 in
- Condition:
- New
- Additional Features:
- 29mm Tube
Code: 28W-TR-MH328BR23-706008
MPN: 706008
UPC: 813869022805
10% Bonus Bucks
List: $662.49Save 20%
$529.99
SP Bucks$53.00
Product Info for Athlon Optics Midas CF29 29mm Tube Carbon Fiber Tripod
Athlon Optics Midas CF29 29mm Tube Carbon Fiber Tripod belongs to our massive variety of Athlon Optics Camera Accessories. Remember to browse the full selection of Tripods from Athlon Optics that we have at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Athlon Optics Midas CF29 29mm Tube Carbon Fiber Tripod:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Carbon Fiber |
| Tripod Head Type: | Ball |
| Height: | 65 in |
| Weight: | 5.5 lb |
| Condition: | New |
| Additional Features: | 29mm Tube |
| Fabric/Material: | Carbon Fiber |
Features of Athlon Optics Midas CF29 29mm Tube Carbon Fiber Tripod
- Quick Release Arca Plate
- Quick Release Knob
- Ball Lock Knob
- Friction Control Knob
- Fluid Pan Control Knob
- Weight/Acessory Hook
Package Contents:
- Athlon Optics Midas CF29 29mm Tube Carbon Fiber Tripod