00:46
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Athlon Optics 111005 Cronus G2 UHD 15x56 Features
1 of 2 images
Athlon Optics Cronus Gen II UHD 15x56mm Binoculars, Roof Prism, Black, 111005
2 of 2 images
Athlon Optics Cronus Gen II UHD 15x56mm Binoculars, Roof Prism, Black, 111005
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: 28W-BI-MH320BR15-111005
MPN: 111005
UPC: 813869022393
List: $937.49Save 20%
$749.99
SP Bucks$15.00
Product Info for Athlon Optics Cronus Gen II UHD 15x56mm Roof Binoculars
Athlon Optics Cronus Gen II UHD 15x56mm Roof Binoculars is part of our massive variety of Athlon Optics Optics. Be sure to have a look at the entire line of Binoculars from Athlon Optics which we present at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Athlon Optics Cronus Gen II UHD 15x56mm Roof Binoculars:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 15 x |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | E2ES |
| Eye Relief: | 18.5 mm |
| Exit Pupil: | 3.7 mm |
| Field of View, Linear: | 235 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 4.5 degrees |
| Optical Coating: | Advanced Fully Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 59 - 74 mm |
| Close Focus: | 13.1 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 8.7 in |
| Weight: | 45.2 oz |
| Finish: | Black Rubber Armor |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Athlon Optics Cronus Gen II UHD 15x56mm Roof Binoculars
- Phase Coated
- BaK4 Prisms
- AdvancedFully Multi-Coated Lenses
- Magnesium Chassis
- Locking Diopter
- Long Eye Relief
- Close Focus
- Twist Up Eye-Cups
- Waterproof
- Tripod Adaptable
- UHD Glass
- ESP Dielectric Coating
- E2ES System
- XPL Coating
- Argon Purged
Package Contents:
- Athlon Optics Cronus Gen II UHD 15x56mm Roof Binoculars