00:46
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Athlon Optics 111004 Cronus G2 UHD 10x42 Binoculars
1 of 2 images
Athlon Optics Cronus Gen II UHD Binocular, 10x42mm, Roof Prism, BaK4, Magnesium, Black, 111004
2 of 2 images
Athlon Optics Cronus Gen II UHD 10x42mm Roof Prism Binoculars, Black, 111004
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Free Express Shipping!
Free Two Day Shipping
Select Two-Day Shipping and use coupon code 2DAYAIRClick to Copy Coupon Code during checkout to get a free shipping upgrade if eligible!
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: 28W-BI-G2C1042UHD-111004
MPN: 111004
UPC: 813869021785
Free Two Day Shipping
List: $687.49Save 20%
$549.99
SP Bucks$11.00
Product Info for Athlon Optics Cronus Gen II UHD 10x42mm Roof Prism Binoculars
Athlon Optics Cronus Gen II UHD 10x42mm Roof Prism Binoculars is part of our large selection of Athlon Optics Optics. Make sure you check out the complete collection of Binoculars from Athlon Optics that we present at everyday low prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Athlon Optics Cronus Gen II UHD 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 19.3 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 338 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 73 mm |
| Close Focus: | 2 m |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.3 in |
| Weight: | 27.8 oz |
| Finish: | Black Rubber Armor |
| Fabric/Material: | Magnesium |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Athlon Optics Cronus Gen II UHD 10x42mm Roof Prism Binoculars
- Phase Coated
- BaK4 Prisms
- AdvancedFully Multi-Coated Lenses
- Magnesium Chassis
- Locking Diopter
- Long Eye Relief
- Close Focus
- Twist Up Eye-Cups
- Waterproof
- Tripod Adaptable
- UHD Glass
- ESP Dielectric Coating
- E2ES System
- XPL Coating
- Argon Purged
Package Contents:
- Athlon Optics Cronus Gen II UHD 10x42mm Roof Prism Binoculars