00:45
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Athlon Optics 311005 Cronus G2 UHD 7-42×60 Straight Features
1 of 4 images
Athlon Optics Cronus G2 UHD 7-42x G2 Tactical Spotting Scope, Straight, Black, 311005
2 of 4 images
Athlon Optics Cronus G2 UHD 7-42x G2 Tactical Spotting Scope, Straight, Black, 311005
3 of 4 images
Athlon Optics Cronus G2 UHD 7-42x G2 Tactical Spotting Scope, Straight, Black, 311005
4 of 4 images
Athlon Optics Cronus G2 UHD 7-42x G2 Tactical Spotting Scope, Straight, Black, 311005
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 42 mm
- Eye Relief:
- 1.18 in
- Exit Pupil:
- 1.43 - 5.2 mm
- Scope Body Type:
- Straight
- Length:
- 13.9 in
- Weight:
- 46.6 oz
- Finish:
- Matte
Code: 28W-SS-DW23DA-311005
MPN: 311005
UPC: 813869023048
List: $1,374.99Save 20%
$1,099.99
SP Bucks$22.00
Product Info for Athlon Optics Cronus G2 UHD 7-42x G2 Tactical Spotting Scope
Athlon Optics Cronus G2 UHD 7-42x G2 Tactical Spotting Scope belongs to our greater selection of Athlon Optics Optics. Make sure you check out the complete collection of Optics from Athlon Optics which we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Athlon Optics Cronus G2 UHD 7-42x G2 Tactical Spotting Scope:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 7 - 42 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Eye Relief: | 1.18 in |
| Exit Pupil: | 1.43 - 5.2 mm |
| Scope Body Type: | Straight |
| Length: | 13.9 in |
| Weight: | 46.6 oz |
| Finish: | Matte |
Features of Athlon Optics Cronus G2 UHD 7-42x G2 Tactical Spotting Scope
- Magnesium Chassis
- Waterproof
- Rotating Ring
- Twist Up Eye-Cup
- Tripod Adaptable
- Apochromatic Lens System
- Argon Purged
- UHD Glass
- XPL Coating
- ESP Dielectric Coating
- Advanced Fully Multi-Coated
- FFP Ranging Reticle
Package Contents:
- Athlon Optics Cronus G2 UHD 7-42x G2 Tactical Spotting Scope