1 of 3 images
Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope, Angled 45 Degree, Black, 311006
2 of 3 images
Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope, Angled 45 Degree, Black, 311006
3 of 3 images
Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope, Angled 45 Degree, Black, 311006
Tap Tap to Zoom
Documents
Earn Bonus Bucks
10% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
Condition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $1,374.99Save 20%
$1,099.99
SP Bucks$110.00
List: $1,374.99Save 20%
$1,099.99
SP Bucks$22.00
Product Info for Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope
Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope belongs to our larger collection of Athlon Optics Optics. You should definitely look into the full variety of Optics from Athlon Optics which we offer at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 86 mm |
| Eye Relief: | 0.78 - 0.7 in |
| Field of View, Angle: | 2.1 - 1.1 degrees |
| Scope Body Type: | Angled |
| Close Focus: | 26.2 ft |
| Length: | 16.2 in |
| Weight: | 73.5 oz |
| Finish: | Matte |
Features of Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope
- BaK4 Prisms
- Magnesium Chassis
- Waterproof
- Rotating Ring
- Twist Up Eye-Cup
- Tripod Adaptable
- Apochromatic Lens System
- Argon PurgedUHD Glass
- XPL Coating
- ESP Dielectric Coating
- Advanced Fully Multi-Coated
Package Contents:
- Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope