1 of 12 images
Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x Thermal Monocular, 35mm Tube, Black, 210134
2 of 12 images
Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x Thermal Monocular, 35mm Tube, Black, 210134
3 of 12 images
Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x Thermal Monocular, 35mm Tube, Black, 210134
4 of 12 images
Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x Thermal Monocular, 35mm Tube, Black, 210134
5 of 12 images
Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x Thermal Monocular, 35mm Tube, Black, 210134
6 of 12 images
Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x Thermal Monocular, 35mm Tube, Black, 210134
7 of 12 images
Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x Thermal Monocular, 35mm Tube, Black, 210134
8 of 12 images
Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x Thermal Monocular, 35mm Tube, Black, 210134
9 of 12 images
Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x Thermal Monocular, 35mm Tube, Black, 210134
10 of 12 images
Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x Thermal Monocular, 35mm Tube, Black, 210134
11 of 12 images
Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x Thermal Monocular, 35mm Tube, Black, 210134
12 of 12 images
Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x Thermal Monocular, 35mm Tube, Black, 210134
Tap Tap to Zoom
Documents
- Magnification:
- 2.6 - 10.4 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 640x400 pixels
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: 28W-THM-AOCA5TM-210134
MPN: 210134
UPC: 813869023208
List: $2,437.49Save 20%
$1,949.99
SP Bucks$39.00
Product Info for Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x35mm 35mm Tube Thermal Monocular
Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x35mm 35mm Tube Thermal Monocular belongs to our larger selection of Athlon Optics Optics. Make sure you browse the full collection of Thermal Imaging Optics from Athlon Optics which we feature at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x35mm 35mm Tube Thermal Monocular:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Magnification: | 2.6 - 10.4 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 640x400 pixels |
| Field of View, Angle: | 7.5 - 5.6 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Length: | 5.9 in |
| Battery Life: | 9 hours |
| Eye Relief: | 0.5 in |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 14.8 oz |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Sensor Resolution: | 400x300 pixels |
| Last Chance: | Yes |
| Display Resolution: | 640x400 pixels |
| Illumination Type: | OLED |
| Video Record Resolution: | 640x480 pixels |
Features of Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x35mm 35mm Tube Thermal Monocular
- Cutting edge thermal sensors built in laser pointer
- High resolution OLED display
- WIFI
- 5 illuminated settings auto power off
- 5 color palette option hot spot tracking
- waterproof
- Sogproof
- Shockproof
- Long battery lifC
Package Contents:
- Athlon Optics Cronus ATS 35ML-400 2.6-10.4x35mm 35mm Tube Thermal Monocular