03:39
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Athlon Optics Midas G2 Pro Binoculars
1 of 3 images
Athlon Midas Pro G2 12x50mm UHD Roof Prism Binocular, Black, 113011
2 of 3 images
Athlon Optics Athlon Midas Pro G2 12x50mm UHD Roof Prism Binocular, Black, 113011
3 of 3 images
Athlon Midas Pro G2 12x50mm UHD Roof Prism Binocular, Black, 113011
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
Code: 28W-BI-113011-113011
MPN: 113011
UPC: 813869023260
List: $624.99Save 20%
$499.99
SP Bucks$10.00
Product Info for Athlon Optics Athlon Binoculars Midas Pro G2 12x50 Uhd Roof Prism
Athlon Optics Athlon Binoculars Midas Pro G2 12x50 Uhd Roof Prism belongs to our larger variety of Athlon Optics Optics. Remember to look at complete collection of Binoculars from Athlon Optics that we offer at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Athlon Optics Athlon Binoculars Midas Pro G2 12x50 Uhd Roof Prism:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Field of View, Linear: | 283 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 59 - 74 mm |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Length: | 9.2 in |
| Weight: | 32 oz |
| Finish: | Black Rubber Armor |
| Fabric/Material: | Magnesium |
| Dimensions: | 4.00 X 7.15 X 9.20 in |
| Size Class: | Mid-Size |
Features of Athlon Optics Athlon Binoculars Midas Pro G2 12x50 Uhd Roof Prism
- Phase Coated
- BaK4 Prisms
- AdvancedFully Multi-Coated Lenses
- Magnesium Chassis
- Locking Diopter
- Long Eye Relief
- Close Focus
- Twist Up Eye-Cups
- Waterproof
- Tripod Adaptable
- UHD Glass
- ESP Dielectric Coating
- XPL Coating
- Argon Purged
Package Contents:
- Athlon Optics Athlon Binoculars Midas Pro G2 12x50 Uhd Roof Prism