00:46
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Athlon Optics 114010 Athlon Argos G2 HD 8x42
1 of 2 images
Athlon Optics Argos Gen II HD Binocular, 8x42mm, Roof Prism, BaK4, Magnesium, Tan, 114010
2 of 2 images
Athlon Optics Argos Gen II HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, Green, 114010
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Tan
- Package Type:
- Box
Code: 28W-BI-G2A842HD-114010
MPN: 114010
UPC: 813869021860
List: $274.99Save 20%
$219.99
SP Bucks$4.40
Product Info for Athlon Optics Argos Gen II HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
Athlon Optics Argos Gen II HD 8x42mm Roof Prism Binoculars is part of our larger variety of Athlon Optics Optics. Make sure to explore the full variety of Binoculars from Athlon Optics that we supply at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Athlon Optics Argos Gen II HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Color: | Tan |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17.3 mm |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 371 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.1 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 76 mm |
| Close Focus: | 4 m |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.7 in |
| Weight: | 25.5 oz |
| Finish: | Green Rubber Armor |
| Fabric/Material: | Magnesium |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Athlon Optics Argos Gen II HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Phase Coated
- BaK4 Prisms
- AdvancedFully Multi-Coated Lenses
- Magnesium Chassis
- Locking Diopter
- Long Eye Relief
- Close Focus
- Twist Up Eye-Cups
- Waterproof
- Tripod Adaptable
- HD Glass
- Phase Coated
- XPL Coating
- Argon Purged
Package Contents:
- Athlon Optics Argos Gen II HD 8x42mm Roof Prism Binoculars