00:46
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Athlon Optics 315001 Talos Tan 20-60x80 45 Degree Features
1 of 8 images
Athlon Optics Talos 20-60x80mm Spotting Scopes, Tan, 315001
2 of 8 images
Athlon Optics Talos 20-60x80mm Spotting Scopes, Green, 315001G
3 of 8 images
Athlon Optics Talos Spotting Scope, 20-60x80mm, 45-Degree Angled Body, Tan, 315001
4 of 8 images
Athlon Optics Talos Spotting Scope, 20-60x80mm, 45-Degree Angled Body, Tan, 315001
5 of 8 images
Athlon Optics Talos Spotting Scope, 20-60x80mm, 45-Degree Angled Body, Green, 315001G
6 of 8 images
Athlon Optics Talos Spotting Scope, 20-60x80mm, 45-Degree Angled Body, Green, 315001G
7 of 8 images
Athlon Optics Talos Spotting Scope, 20-60x80mm, 45-Degree Angled Body, Green, 315001G
8 of 8 images
Athlon Optics Talos Spotting Scope, 20-60x80mm, 45-Degree Angled Body, Green, 315001G
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
On Sale
Color
All
Search
List: $215.49Save 35%
$139.99
SP Bucks$2.80
List: $214.29Save 30%
$149.99
SP Bucks$3.00
Product Info for Athlon Optics Talos 20-60x80mm Spotting Scopes
Athlon Optics Talos 20-60x80mm Spotting Scopes belongs to our greater variety of Athlon Optics Optics. Don't forget to look into the full line of Optics from Athlon Optics which we provide at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Athlon Optics Talos 20-60x80mm Spotting Scopes:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Eye Relief: | 0.6 - 0.7 in |
| Exit Pupil: | 1.22 - 3.3 mm |
| Field of View, Linear: | 48 - 82.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.5 - 0.9 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Angled |
| Lens Material: | K9 |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 19.7 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 16.5 in |
| Weight: | 38.5 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Fogproof: | Yes |
| Width: | 3.75 in |
Features of Athlon Optics Talos 20-60x80mm Spotting Scopes
- Composite Chassis
- Fog Proof
- Rotating Ring
- Twist Up Eye-Cup
- Tripod Adaptable
- HD Glass
- Argon Purged
- Advanced Fully Multi-Coated
- Water Proof
- Rubber Armor
Package Contents:
- Athlon Optics Talos 20-60x80mm Spotting Scopes