02:36
01:51
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Astra Optix Applied Ballistic Tutorial: OTX-2400A
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Astra Optix OTX 2400A Laser Rangefinder
1 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
2 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
3 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
4 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
5 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
6 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
7 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
8 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
9 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
10 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
11 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
12 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
13 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
14 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
15 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
16 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
17 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
18 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
19 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
20 of 20 images
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics, Black/Tan, OTX-2400A
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Tan
Code: 5FT-RF-YUE-OTX-2400A
MPN: OTX-2400A
UPC: 860004762386
$349.00
SP Bucks$6.98
Product Info for Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics
Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics is part of our greater selection of Astra Optix Optics. Don't forget to explore the entire line of Rangefinders from Astra Optix that we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics:
| Manufacturer: | Astra Optix |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Field of View, Linear: | 315 ft at 1000 yds |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 2400 yds |
| Weight: | 6 oz |
| Width: | 1.45 in |
| Length: | 3.87 in |
| Color: | Black/Tan |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Minimum Focus Distance: | 6 yds |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Wavelength: | 905 nm |
Package Contents:
- Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics
- Laser Rangefinder
- Premium Soft Carry Case
- Microfiber Lens Cleaning Cloth
- Adjustable Neck-Style Lanyard
- Free Downloadable Android or iPhone App
- Astra Optix Decal Sticker
- CR-2 Lithium Battery
- Quick Start Guide